На Курилах знайшли американський підводний човен часів Другої світової

Сахалінські фахівці майже на 100% впевнені, що об'єкт, знайдений під час експедиції в районі Курильських островів, є американським підводним човном.

«Виявлений 25 червня на глибині 100-110 метрів у віддаленні 2,8 км від берега підводний об'єкт після детального вивчення з допомоги багатопроменевого ехолота і створення тривимірного зображення на 99% упізнаний як підводний човен», — повідомив один з учасників експедиції.   

Вчений-краєзнавець Ігор Самарін припустив, що це може бути американська підводний човен Herring (SS-233).

Острів Матуа, біля якого був знайдений об'єкт, — кладовище кораблів.

«За моїми підрахунками, біля Матуа загинули не менше п'яти суден. У 1941 році перше судно сіло на мілину і було розбито штормами. Одним з найнезвичайніших подій є загибель японського транспорту «Ройє-мару», який віз гарнізон на острів і 3 березня 1944 року сів на мілину. Тоді військові змушені були висадитися не на Матуа, а на Топорковий і жити тиждень на голому острові без їжі», — розповів Самарін.        

За його словами, ще одне судно прийшло на розвантаження, сіло на мілину, потім з невідомих причин вибухнуло.

У червні 1944 року в бухті Подвійній цілий загін японських кораблів став легкою здобиччю американського підводного човна Herring, який в надводному положенні випустив торпеди і потрапила відразу в два судна. На одному з них на Матуа прийшов дивізіон, загинуло 280 осіб, вісім гаубиць потонули.

«А далі починається цікава історія, пов'язана з американським підводним човном Herring (SS-233). За даними американців, які використовували відомості з японських газет, Herring був підбитий в цьому бою береговою артилерією. Пізніше японці вийшли в море, побачили велику масляну пляму, яка підтверджувала факт загибелі човна», — розповів Самарін, додавши, що існує й інша версія. Кілька японських джерел стверджують, що човен тоді зник.             

«Після того, як Herring сплив у тумані, викинув торпеди і підбив судна, жодне артилерійське знаряддя по човну не стріляло. Він знаходився там, де гармат не було, зенітні гармати не могли повернутися, тому що не вистачало кута, і підводний човен обстрілювали лише зенітні автомати 20 і 25 мм. Вони обстрілювали його з такою інтенсивністю, що в одного автомата зламалася станина, і він впав в обрив, а човен зник. Тому були сумніви, чи загинув Herring», — пояснив Самарін.   

Роботи біля Матуа тривають... Для вивчення затопленого підводного човна, можливо, надішлють батискаф.

Учасники експедиції виявили ряд історичних артефактів, зокрема, знайшли залишки резиденції японського начальника гарнізону, обладнану дотами, бійницями і підземними ходами.

На Матуа працюють гідрогеологи, вулканологи, гідробіологи, ландшафтознаці, ґрунтознавці, підводники, пошуковці і археолог. Вони повинні зібрати матеріали для атласу морських мешканців акваторії острова Матуа і сусідніх островів. Роботи з вивчення острова та його акваторії триватимуть до вересня 2017 року, їх результатом стануть матеріали, необхідні для подальшого освоєння острова. Фахівці складуть карти небезпечних природних явищ, вивчать альтернативні джерела енергії та хімічний склад природних вод, потенційну родючість ґрунтів та інші аспекти. 

Матуа — острів середньої групи Великої гряди Курильських островів, довжина — близько 11 км, ширина — 6,4 км В роки Другої світової війни на ньому була розташована одна з найбільших військово-морських баз Японії. У 1945 році острів відійшов СРСР, а японська база була перетворена в радянську. На острові збереглося безліч фортифікаційних споруд, шахт, гротів, дві злітні смуги, які підігріваються термальними джерелами, тому можуть використовуватися круглий рік.

  • Русский
  • Українська
  • English