82 мм мінометна міна в ногах загиблих солдатів

11 липня 2017 року група "Плацдарм" здійснив виїзд в Харківську область на поле де раніше був знайдений загиблий у 1943 році радянський солдат. Прибувши на місце, відразу приступили до пошуку не похованих бійців, який тривав не більше 5 хвилин. Металошукач Garrett 2500 з глибинником дав практично в одному місці два глибоких сигнали і треба було їх перевірити. Один дзвінок металодетектора вказав на 82 мм мінометну міну, яких у місцях боїв Великої Вітчизняної війни можна зустріти часто, а розкопуючи другий наткнулися на останки солдата. Міна була вилучена, про неї було повідомлено саперам МНС і перекладена в спеціальне місце, після чого почалася підготовка до зачистки. Як виявилося, вона устряла в землю біля самих ніг бійців і не вибухнула.   

Простіше кажучи, ми почали визначати межі поховання, як вже було ясно, радянського солдата. Коли кістки стали добре видно почалася зачистка, яка показала, що на цьому місці поховані 3 солдати РСЧА. А сонце піднімалося все вище і вище і когось трохи піджарило.

Лежали вони впереміш і наскоком визначити, де чиї кістки було неможливо, верхній скелет був розтягнутий при сільгоспроботах у минулі роки. Працюючи ножем і щітками картина трохи прояснилася. Були знайдені і особисті речі - граната, ґудзики (в тому числі і погонні), складаний ніж, розірваний гаманець (пізніше виявили пару монеток), залишки медичного пакету, предмети амуніції і мала саперна лопата (МСЛ) і деякі інші дрібні речі.

В ході зачистки було знайдено 2 предмета, що нагадують пачку паперу, вони були запаковані за правилами і передані в Київську криміналістичну лабораторію для можливого прочитання і впізнання бійця. Жетонів знайдено не було.

Робота по зачистці, ексгумації та викладенню тривала весь день і коли сутінки вже опустилися яма була зарита і ми поїхали трішки святкувати день народження одного з наших пошуковців, який працював у цей день з нами в складі групи.

 

  • Русский
  • Українська
  • English