Артефакти з місця бою вояків УНР зберігатимуть у музеї...

Пошуковці ВГО Союз Народна пам'ять передали Національному військово-історичному музею України елементи амуніції вояків УНР кокарду з тризубом, ґудзики, а також гільзи та кулі, знайдені восени минулого року на місці їхніх останніх боїв з більшовиками.

У жовтні-листопаді 1921-го добровольці армії Української Народної Республіки, що була інтернована на території Польщі, здійснили відчайдушну спробу подолати більшовицьку владу, організувавши антирадянське повстання. Тоді на територію України вирушило дві великі та кілька малих груп вояків УНР. Деякі з них вели успішні бої, але головна партизансько-повстанська армія на чолі з Юрієм Тютюнником зазнала поразки, наголошує заступник директора музею з наукової роботи Ярослав Тинченко. 17 листопада 1921 року поблизу сіл Звіздаль та Малі Міньки (нині це Народицький район Житомирської області) дивізія Котовського атакувала колону армії Тютюнника, у якої вже майже не залишилося боєприпасів. Під час бою котовці захопили в полон 537 вояків УНР, десятки з них померли через поранення, а 360 бійців, котрі відмовилися служити в радянській армії, через кілька днів було розстріляно біля села Базар. У 2000 році останки страчених вояків було ексгумовано. Тепер у Базарі височіє Меморіал жертв більшовицького терору.

Союз Народна пам'ять веде пошук загиблих у роки Першої та Другої світових воєн, у добу національно-визвольних змагань 1917 - 1921 років та загиблих на сході захисників України, виявляє місця їх поховань. Нам довелося працювати, зокрема, під Іловайськом, на Савур-Могилі, — каже очільник організації Ярослав Жилкін. — Пошукові роботи в районі сіл Базар, Малі Міньки та Звіздаль вкотре засвідчили, що в цих місцях тривали жорстокі бої за незалежність нашої держави. Частину виявлених тут артефактів передано до місцевого краєзнавчого музею.

Знайдені речі знакові, каже Ярослав Тинченко. З пожвавленням інтересу до української історії з'явилося багато підробок. Інколи бійці сучасної армії використовують для своїх нарукавних знаків тризуб суперечливої форми. Передані до музею артефакти показують, якими саме були в УНР кокарди, якого розміру і форми, яким був тризуб.

З нагоди 100-річчя проголошення незалежності УНР у музеї відкрито тематичну виставку. В експозиції фотографії, зброя, форма вояків, котрі обстоювали незалежність України в різні періоди. Ярослав Тинченко каже, що тут вперше демонструють прапори ветеранських організацій УНР і УПА, створених на території інших країн  у Німеччині, Канаді. На окремому стенді, поруч зі знаменом, на якому залишили свої побажання бійці АТО, обпалена війною бандура з Донбасу і Кобзар, що побував на фронті. Усі ці експонати, як і нові надходження до експозицій, свідчать, що боротьба за незалежність України була кривавою і ця боротьба триває, зазначає Ярослав Тинченко. У церемонії передачі знахідок музею взяли участь реконструктори із військово-історичного клубу "Повстанець".

 

Джерело: http://www.golos.com.ua/article/298894

  • Русский
  • Українська
  • English