Більше 25-ти знайдених останків: підсумки 3-го дня роботи пошукової експедиції на Харківщині

Вже три дні пошуковці ВГО «Союз «Народна Пам'ять» проводять пошук загиблих у період Другої світової війни солдатів, які склали свої голови на полях Харківщини в далекому 1942 році.

З ранку до вечора учасники експедиції на ногах. З лопатами, металошукачами, рамками, щупами, прапорцями, пензликами, шпателями і т. д. – нескінченно снують полями від локації до локації, лише на деякий час «завмираючи» біля якого-небудь знову знайденого поховання. А їх виявилося досить-таки чимало... Поля буквально усіяні останками солдатів. Буває, виїжджаєш на певну локацію, сподіваєшся на хороший результат, і в підсумку його не отримуєш. А тут, як кажуть, «не думалось, не гадалось» (хоча і передбачалося звичайно ж), і на тобі – солдат за солдатом... Напевно, просто настав час, щоб вони нарешті були знайденими – знайденими нашими пошуковцями.

У третій день експедиції перед її учасниками стояло важливе завдання – провести ексгумацію виявлених за попередні дні останків військовослужбовців. І звичайно ж, продовжувати роботи з пошуку інших солдатів.

Загін «Пошук-Дніпро» завершив роботи по двум локаціям, піднявши останки 6-ти солдатів. По знахідкам – 2 ОРЗа, німецька ложка-вилка, 2 ложки (одна іменна), ґудзики шинельні, радянські монети, кавалерійська шашка, СВТ, гвинтівка Мосіна.

До кінця робочого дня, група виявила ще одне військове поховання. Імовірно, в розкопі 5 солдатів, але наступного дня роботи з зачистки їх останків внесуть ясність. Адже, як показує досвід дослідження поховань, знайдених раніше на цих полях, - солдати лежать один на одному, і відразу, навіть «озброєним оком» визначити їх кількість в похованні важко.

Харківські пошуковці закінчили роботи з ексгумації останків 4-х солдатів, які перебувають «парами» у двох похованнях. Один з них, імовірно, радянський офіцер. На це вказують знайдені біля нього пояс-портупея і револьвер системи Нагана.

Також, в цьому ж похованні, з особистих речей загиблих було виявлено гаманець, протигаз, на рівні кишені – радянські монетки, значок ГТО («Готовий до праці й оборони»). Під останками солдатів лежала зброя – 3 іржавих гвинтівки Мосіна, які говорять про те, що загиблі були поховані місцевими під наглядом німецьких солдатів. Радянську зброю ховали під останки спеціально для того, щоб люди не могли використовувати його проти фашистів.

У другому похованні один боєць лежав на іншому. Обидва – головою вниз. Так як поховання неглибоке – ноги загиблих були частково розорані плугом. Із супутніх речей при солдаті перебували – деформована часом і грунтом шкіряна сумочка і футляр, 6 радянських касок.

Крім того, харків'яни почали працювати з 4-м похованням, знайденими за сигналом металошукача. Імовірно – воронка. В ній знаходяться останки 4-х осіб. В одного із загиблих було виявлено ОРЗ. Розсипом на останках лежать іржаві патрони. Біля інших – РГД-33, протигаз, казанок...

Робота з вилучення останків 4-х солдатів буде проведена в наступні дні експедиції. Не хочеться під кінець пошукового дня все робити похапцем. Справа відповідальна, вимагає максимальної уважності і акуратності в кожному русі рук пошуковців.

Група «Схід» у третій день експедиції завершувала розчищення знайденого раніше в посадці місця поховання 5-ти радянських солдатів.

Пошуковці припускають, що останки загиблих лежать на місці колишньої мінометної позиції.

«Меморіал» продовжив роботи зі знайденими раніше останками солдатів. Поки виявили чотирьох, скинутих, вочевидь , головами вниз. Загиблі лежать один на одному. Скільки їх конкретно перебуває в розкопі і які поруч можуть виявитися супутні предмети – буде зрозуміло наступного дня експедиції.

Ось так пройшов третій день експедиції «Барвінківський котел-1942» - непросто, але, головне, результативно. І, незважаючи на всю втому, пошуковці все ще сповнені ентузіазму, який ними «керує», і надає внутрішньої сили для продовження пошукових робіт.

З 23 по 29 вересня 2017 року в селі Іванівка (Барвінківський район Харківської області) ВГО «Союз «Народна Пам'ять» проведе Всеукраїнську пошукову військово-меморіальну експедицію «Барвінківський котел-1942».

Експедиція присвячена Харківській оборонній операції 1942 року, яка закінчилася оточенням військ РСЧА в Барвінківському районі («Барвінківський котел»). Тоді загинули і потрапили в полон 270 тис. радянських солдатів, багато з яких були українцями. Саме з поразки під Харківом почалося стрімке просування німецьких військ до Волги і Кавказу, що закінчилося Сталінградською битвою.

Заплановані роботи з пошуку невідомих поховань періоду Другої світової війни, дослідження та вивчення виявлених інженерних об'єктів, перепоховання останків загиблих солдатів. Тисячі з них ще чекають, поки за ними прийдуть пошуковці, і перепоховають з відданням військових почестей.

Роботи, як завжди, будуть проводитися з використанням методик археології, криміналістики і геофізики. «Союз «Народна Пам'ять» ставить за мету створення галузі загальної археології з умовною назвою «Археологія воєн».

В експедиції візьмуть участь представники десятків організацій з усієї України, що входять до складу ВГО «Союз «Народна Пам'ять». Всеукраїнська експедиція «Барвінківський котел-1942» проводиться за підтримки Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

Взяти участь в експедиції запрошуються журналісти українських ЗМІ!

ВГО «Союз «Народна Пам'ять» забезпечить представників ЗМІ харчуванням та проживанням, розглядається питання компенсації проїзду.

За додатковою інформацією звертатися за тел.:

+380682015506

  • Русский
  • Українська
  • English