Болотний привид B-17 – знайшли через 68 років у джунглях

Болото Агаїмбо знаходиться в одному з найвіддаленіших районів Папуа-Нової Гвінеї. Це місце кишить малярійними комарами й величезними крокодилами і спека там стоїть неймовірна.

Це останнє місце на землі, де можна було б очікувати знайти бомбардувальник Другої світової війни, але саме там він і був виявлений австралійськими ВПС у 1972 році.

Це виявився B-17Е Flying Fortress («Літаюча фортеця»), а саме, важкий чотиримоторний бомбардувальник, використовуваний ВПС США, пілотував яким капітан Фред Ітон, і саме цей літак прийняв участь в одній з перших повітряних атак ВПС США під час війни.

Бомбардувальник був перехоплений японськими бійцями після нальоту на кораблі в окупованій Японією Новій Британії. Літак зазнав численні удари і в кінцевому підсумку розбився в Папуа-Новій Гвінеї – але це сталося не через пошкодження літака, а тому що закінчилися запаси палива.

Ітон і його команда поверталися на базу, що знаходилася в місті Лонгріч в Квінсленді, Австралія, але зазнали авіакатастрофу в районі болота Агаїмбо 23 лютого 1942 року.

Вони вижили і після шести тижнів боротьби з малярією і страшною спекою, яку перенесли на ногах. Коли екіпаж возз'єднався з американськими військами, його члени відразу ж були призначені на інший літак і знову їх політ тривав протягом тижня.

За збігом, B-17Е був закріплений за ескадрилью "Кенгуру" (Kangaroo Squadron), яка летіла в Перл-Харбор з Сан-Франциско під час японської атаки 7 грудня 1941 року. Ця обставина сприяла катастрофі, тому що персонал американського радара на Гаваях прийняв вхідну японську хвилю атаки, що представляла собою очікуване прибуття ескадрильї.

Болотний Привид не був з ескадрилью в той фатальний день, але прилетів незабаром після атаки.

І тільки в 1980-х роках були зроблені зусилля по виїмці бомбардувальника з болота. Девід Телічєт, колекціонер старовинних літаків, який і сам був пілотом у часи Другої світової війни, приступив до виконання величезного завдання.

Йому допомагала його родина та експерт з евакуації повітряних суден, ім'я якого Альфред Хаген. До 2010 року робота була закінчена. Вони назвали літак "Болотний Привид".

Тепер про нього стало відомо, історики та любителі авіації знають його як "Святий Грааль" військової авіації.

Болотний Привид вважався найкраще збереженим B-17Е з лише чотирьох, які були відновлені. Літак був піднятий в 2006 році і переміщений в пристань Лае, де він перебував чекаючи дозволу на передачу в США.

До лютого 2010 року, те що залишилося від бомбардувальника очистили для імпорту в Сполучені Штати. Його відправили назад на Гаваї для поповнення експозиції в Тихоокеанському музеї авіації на Перл-Харбор, куди він прибув 10 квітня 2013 року.

  • Русский
  • Українська
  • English