Другий день роботи військово-меморіальної експедиції «Міжнародна Вахта Пам'яті «Черемха-2016» («Карпати-2016»)

Щоденники пошукової військово-меморіальної експедиції «Міжнародна Вахта Пам'яті «Черемха-2016» («Карпати-2016»). День 2.

Підйом як завжди о 7:00. Ранок другого дня пошукової експедиції почався з дощу, який продовжував лити ще з попереднього вечора. Здавалося, що ще один день пройде нанівець. Не хотілося виходити з наметів, але коли всі згадали про сніданок – переборовши себе, народ підтягнувся до кухні.

Туман оповив весь табір, вогкість пронизувала до кісток, дощ усе так само продовжував мрячити. Але як тільки відбулося ранкове зібрання – дощ припинився. Було прийнято рішення – якомога швидше розпочати пошукові роботи.

Другий день пошуків був ще ризикованішим через туман. Кожен пошуковець розписався в журналі з техніки безпеки. Всі прилади та інструменти взяті, їжа для привалу покладена, групи переодягнені та готові приступати до роботи! Всі пошуковці розійшлися по різним точкам, поступово зникаючи в тумані.

Пошукова група «Дніпро» проводила свої роботи на хребті гори Кукул. Основним завданням пошуковців було знайти територію занедбаного кладовища, де знаходилися поховання бійців Першої світової війни та огородити його.

З цим завданням пошуковці впоралися дуже добре. Більш ніж половина роботи була зроблена упродовж дня. Група зробила вимощення, доріжки між похованнями, позначила території краю.

Перед поверненням в табір, пошукова група «Дніпро» вирішила пройтися схилами гори з металошукачем.

Під час вільного пошуку було знайдено багато цікавих знахідок.

Серед них 50 шт. розбитих гранат, так званих «кугелів».

Одну з них, практично цілу, знайшли випадково під час розкопок.

Були виявлені деталі пічки-буржуйки.

Також під час розкопок траплялися такі предмети як: підкови, патрони, гільзи, ВНП і т. д.

Також, варто зазначити, що у пошукової групи «Дніпро» з'явився помічник – пес по кличці Німець. Він чудово справлявся зі своєю роботою. Приносив робочі рукавички та піднімав настрій колективу.

Пошукова група «Меморіал», пройшовши по рівнині тієї ж гори, натрапила на комірку з великою кількістю ручних гранат («кукурузки», «кугелі»).

Пошукова група «Захід» підійнялася на самий верх хребта гори Кукул. 

Вони знайшли багато накопаних раніше воронок, комірок з великою кількістю шрапнелей та різних патронів гвинтівок Мосіна та Манліхера. Також були знайдені румунські «Мосінки» виробництва 1940-го року. Ця знахідка говорить про те, що бойові позиції Першої світової війни використовувалися і під час Другої світової.

Пошукова група «Київ» працювала в 1,5 км від вершини гори Кукул, в 11-ти км від населеного пункту Ворохта. Команда проводила пошук в місцях, де ще до початку експедиції були знайдені останки трьох бійців. Все почалося з того, що на гарячу лінію ВГО «Союз «Народна Пам'ять» надійшов дзвінок від туристів, які повідомили про свою випадкову знахідку. На розвідку в Карпати приїхали Куковеров Євген та Дорофеєв Володимир Володимирович. Прибувши на місце, наша розвідгрупа виявила сліди несанкціонованих розкопок. Виходячи з цього, керівництво ВГО «Союз «Народна Пам'ять» вирішило організувати Всеукраїнську пошукову експедицію «Черемха -2016». 

 Через деякий час, на другий день експедиції, пошукова група «Київ», окрім раніше виявлених останків трьох бійців, знайшла ще двох. Ексгумація буде проводитися найближчим часом. 

Пошуковій групі «Схід» доручили окрему місію. Їх команда, в яку входить антрополог Довженко Юрій, працювала на занедбаному цвинтарі в 2,5 км від табору. Під час розкопок, вони виявили останки військовослужбовців, які брали участь у бойових діях на схилах та вершинах гори Кукул. Пошуковці «Сходу» протягом дня в зруйнованому братському похованні ексгумували останки 13-ти осіб. 

 

В табір, всі пошуковці повернулися до вечері. Втомлені, але раді знахідкам, вони обговорювали минулий день.

Всіх пошуковців дуже потішила погода: дощу не було, туман майже розвіявся, потепліло. З'явилася можливість хоч трохи висушити свої речі, які намоклі під добовим дощем.

Вечір другого дня експедиції закінчився зборами керівництва для підведення підсумків дня та обговоренням планів на третій день пошуків.

Всі мешканці табору ще трохи посиділи біля багаття, а потім розійшлися по своїм наметам. 

Довідка: 

22 – 28 серпня 2016 року в адміністративних межах смт. Косів, Верховина, Ворохта Івано-Франківської області, смт. Ясіня Закарпатської області і в районі хребта гори Кукул, ВГО «Союз «Народна Пам'ять» проводить пошукову воєнно-меморіальну експедицію «Міжнародна Вахта Пам'яті «Черемха-2016» («Карпати-2016»), яка присвячена 100-річчю битви за Карпатські перевали. Захід проводиться за підтримки Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції в партнерстві з Івано-Франківською та Закарпатською обласними державними адміністраціями, Державною службою України з надзвичайних ситуацій. 

Під егідою ВГО «Союз «Народна Пам'ять» у пошукових роботах задіяно – АМПО «Обеліск», ПЗ «Обеліск» (м. Глухів), АДВІС «Плацдарм», ІПО «Пошук-Дніпро» (м. Дніпро), ІПО «Пошук-Дніпро» (р. Кривий Ріг), ВІК «Каховка», ЛОІПТ «Маківка-Броди», ГО «Пошук-Захід», «Волинські старожитності», та ін.

Під час експедиції заплановані роботи з пошуку невідомих поховань періоду Першої світової війни, дослідження і вивчення виявлених об'єктів, ексгумація останків загиблих, урочисте поховання останків в спеціально виділених меморіальних місцях та обмін досвідом і зміцнення співпраці пошукових організацій України. Крім цього, буде проведене відновлення військового цвинтарю на горі Кукул, що пов’язаний з подіями 1916 року. Окрім України, сторіччя Першої світової війни, яку також називаємо Великою, відзначається меморіальними заходами в країнах, громадяни яких брали участь у бойових діях часів Першої світової війни (Німеччина, Австрія, Словаччина, Угорщина, Польща.)

Додаткова інформація: +38 093 757 7565 або +38 050 974 83 41.

 

  • Русский
  • Українська
  • English