Экіпаж СБ-2 навіки відлетів у небо...

 

20 листопада 2018 року, напередодні Дня Десантно-штурмових військ ЗСУ, в селі Привітів (Любарський р-н, Житомирська область) відбулося урочисте перепоховання останків екіпажу літака СБ-2, збитого в період Другої світової війни.

Залишки бомбардувальника разом з його екіпажем були знайдені учасниками ампо "Обеліск" (ВГО «Союз «Народна Пам'ять») в червні 2017-го під час проведення пошукових робіт на території села Привітів. На підняття розбитого СБ-2 з місцевого болота пішло майже 10 днів. Пошуковці діставали бойову машину по частинах - то великі фрагменти, то маленькі деталі. Серед них і виявили людські останки.

Варто відзначити, що всі знайдені фрагменти літака були сильно розбиті, погнуті. Це свідчить про те, що зіткнення із землею було дуже жорстким. Є припущення, що після падіння бомбардувальник ще і вибухнув, так як деякі його фрагменти пошуковці знаходили в радіусі 50-ти метрів від нього.

Більшість обладнання та приладів, знайдених на місці падіння літака, датовані 40-м роком випуску. За аналізом бойових дій авіації на даній місцевості (Любарський р-н Житомирської області) передбачається, що катастрофа сталася в липні 1941 року. Встановлення імен членів екіпажу СБ-2 ще триває ...

 

 

Біля місцевого пам'ятника загиблим воїнам зібралися: представники місцевого самоврядування та районної державної адміністрації, військовослужбовці ЗСУ, духовенство, жителі села, представники ЗМІ, представники Державного музею авіації України, а також пошуковці.

 

 

Школярі мовчки стоять з квітами і лампадками в руках. Військовий духовий оркестр тихо грає «Реквієм»...

Урочистий траурний мітинг почався з привітального слова ведучої.

Після, у мікрофона виступили: керуючий Любарської районної державної адміністрації - Чмирук Андрій Феліксович, секретар Любарського сільської ради - Янко Василь Володимирович, військовий комісар Любарського районного військкомату, підполковник і бойовий офіцер Гонішнюк Андрій Миколайович, директор місцевої школи Олійник Петро Вікторович, голова села Привітів - Власюк Олег Михайлович.

Виступаючі висловлювали слова щирої вдячності пошуковцям, керівництву села і всім, хто причетний до підйому літака і його екіпажу; згадували про страшні події Другої світової, говорили про війну сьогоднішню...

Від імені пошуковців слово взяв виконавчий директор з польового та архівного пошуку ВГО «Союз «Народна Пам'ять» - Куковєров Євген. Він розповів про те, як проходили роботи з пошуку і підняття СБ-2, а також подякував присутнім за розуміння та небайдужість до подій. Тих, хто допомагав у нелегкій роботі, пошуковець відзначив грамотами.

Також, від імені всіх пошуковців  ВГО «Союз «Народна Пам'ять» Євген оголосив про передачу фрагментів СБ-2 представникам Державного музею авіації України (м.Київ), після чого урочисто вручив Акт прийому-передачі артефактів директору музею - Рикову Олександру Олександровичу.

«Нам, пошуковцям, дуже важливо знати, що наша робота не залишається непоміченою, і що вона хоч якось залишиться в пам'яті підростаючого покоління ...» - зазначив пошуковець. 

Посуд, зроблений з фрагментів літака СБ-2

Знайдені пошуковцями фрагменти СБ-2

За загиблими справили панахиду. Хвилиною мовчання вшанували їх пам'ять ...

Під збройовий залп і звуки духового оркестру останки екіпажу СБ-2 провели в останню путь.

Церемонія перепоховання закінчилася покладанням квітів.

«Раздается команда на взлёт,

Как пароль заоблачных высот,

И в небо наши уходят дороги

От земных незаметных ворот…»

 

ВГО "Союз "Народна Пам'ять" висловлює подяку всім, хто прийняв активну участь у заході!

  • Русский
  • Українська
  • English