Експедиція в Німеччині

 

Щорічно пошуковці ВГО «Союз «Народна Пам'ять» беруть участь в регіональних та всеукраїнських експедиціях, виступаючи як організаторами, так і активними учасниками.

Не пропускають пошуковці і міжнародні експедиції, в яких є прекрасна можливість зустрітися з давніми колегами-однодумцями з інших країн, знайти нових хороших знайомих, а також обмінятися безцінним досвідом, разом займаючись улюбленою і важливою справою.

Кілька днів тому пошуковці ВГО «Союз «Народна Пам'ять» повернулися з Міжнародної експедиції в Німеччині, організатором якої виступає Асоціація з пошуку та поховання загиблих в Східній Європі (Verein zur Bergung Gefallener in Osteuropa (V.B.G.O.))

Експедиція проходить щороку на початку жовтня біля селища Клессін (Бранденбург, ФРН). Тут, неподалік Зеєловських висот, в далекому 1945-му йшли запеклі бої в рамках Берлінської наступальної операції, жертвами яких стали від 30 до 100 тис. солдатів.

Взяти участь в експедиції з'їхалися представники з Англії, Голландії, Люксембурга, Італії, Росії, Франції, Швейцарії, і, звичайно ж, Німеччини. Від України вирушила група пошуковців з 5-ти осіб, на чолі з головою ВГО СНП Ярославом Жилкіним.

За шість днів експедиції було знайдено останки 7-ох військовослужбовців. При них було виявлено фрагменти амуніції та спорядження, як радянського, так і німецького, а також деякі речі особистого вжитку солдатів. Пошуковці також виявили пару екземплярів рідкісної для наших країв зброї: німецьку ручну гранату М-24 (Stielhandgranate) з оборонною сорочкою та німецький одноразовий гранатомет «Панцерфауст» (Panzerfaust, «Танковий кулак»).

Особистих розпізнавальних знаків, нагород, документів або інших предметів, завдяки яким можна було б встановити імена полеглих, на жаль, при останках не виявилося.

Своїми емоціями з цього приводу поділилася пошуковець і журналіст ВГО СНП - Вікторія Сімкіна: «Дуже мені подобається прогулюватися самій по розкритій траншеї та брати в руки знайдені в ній речі бійців. Ці речі як портал в минуле. Дуже страшне минуле, хоча й кажуть, що людина звикає до всього. У це складно повірити, коли натикаєшся, наприклад, на гранату М-24 з оборонної сорочкою. Рідкісний екземпляр, до слова. Або Панцерфауст - протитанковий гранатомет. Багато наших танків постраждало саме від нього. Штука у використанні дуже проста і дуже небезпечна. Або понівечені фрагменти різної зброї. Або вибухонебезпечні предмети всілякі. А серед усього цього - інші речі. Мирні, особисті, побутові. Як інша сторона буття. Гребінець, чашка, бритва, пояс, дзеркальце, жировниця, емальоване відро та багато чого іншого для комфорту того самого буття. Причому найчастіше речі ці не біля бійця, а просто в траншеї або окопчика. Що ж сталося, що людина покинула все, що забезпечувало її комфорт? Де вона сама? Вижила? Загинула? Друге найімовірніше, адже кожен день під Зеєловськими висотами гинуло близько 16-ти тисяч бійців. 16 тисяч, уявляєте?! »...

Останки сімох знайдених військовослужбовців будуть перебувати на тимчасовому зберіганні (депонаціі) до найближчого перепоховання на одній з братських могил.

До слова, один із днів експедиції був присвячений урочистому перепохованню німецьких воїнів, останки яких були знайдені в 2018 році. На солдатському кладовищі селища Вуден (Whuden), Німеччина, загиблих провели в останню дорогу.

Варто зазначити, що пошуковці V.B.G.O. вже 10 років працюють біля Клессіна. За цей час вони провели 20 Міжнародних експедицій. «Союз «Народна Пам'ять», на запрошення німецьких колег, бере участь в них з 2011-го.

Пошукові роботи тривають, і будуть тривати ще не один рік. Спільними зусиллями колеги-ентузіасти з різних країн будуть повертати солдатів з небуття, через десятиліття примирившись на могилах полеглих ...

 

Про експедицію Ви можете також прочитати на нашій сторінці в ФБ: https://www.facebook.com/narodnapamyat/

Пізніш - вийде відеосюжет на нашому каналі YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC9XB-Onb-5cQzrCf1vInUKg?view_as=subscriber

  • Русский
  • Українська
  • English