Історія створення організації

Всеукраїнська громадська організація «Союз «Народна Пам'ять» створена в 2011 році шляхом об'єднання 21 організації пошуковців з 22 областей України, які працюють у правовому полі і займаються питаннями пошуку і перепоховання загиблих воїнів Першої і Другої світових воєн, жертв політичних репресій та громадянських конфліктів, відновленням військово-меморіальних об'єктів і патріотичним вихованням молоді.

За час своєї роботи ВГО «Союз «Народна Пам'ять» провела і взяла участь у 374 пошукових експедиціях, 26 з яких – міжнародні, а 47 - міжрегіональні.

Географія міжнародних пошукових робіт включає в себе країни Європи - Німеччина, Польща, Угорщина та СНД – Росія (міжнародна Вахта «Любань», що проходить в Ленінградській області протягом 20 років, перша спільна пошукова Вахта в Чечні, Міжнародна Вахта Пам'яті під Смоленськом) та Білорусь (Вахта Пам'яті під Вітебськом, на берегах річки Лучоси, міжнародна Вахта Пам'яті в Бресті, на території Брестської фортеці).

Серед пошукових заходів, які проходили в Україні, хотілося б відзначити Вахту Пам'яті на Софіївських висотах у Дніпропетровській області, міжнародну пошукову експедицію «Міус-фронт» на території кургану Савур-Могила в Донецьку, Вахту Пам'яті в Умані, Міжнародну гуманітарну пошукову експедицію «Черемха-2013», Міжнародну пошукову експедицію «Карпати-2017» (з нагоди 100-річчя Першої світової війни), пошукову Вахту «Пам'ять жива!» у Баришівському районі Київської області, Всеукраїнську пошукову воєнно-меморіальну експедицію «Звільнення Кривбасу».

За 5 років своєї роботи пошуковими організаціями, що входять до складу ВГО «Союз «Народна Пам'ять», знайдено і гідно увічнено останки 6136 військовослужбовців, 738 цивільних осіб, 1965 жертв політичних репресій. 

Встановлено імена 902 військовослужбовців, знайдено 90 родин, до яких через 70-100 років прийшла звісточка про долю їх родичів. 

Завдяки роботі пошуковців, земля України звільнилася від 52 543 вибухонебезпечних предметів, що залишилися з часів тієї війни.

Музеям нашої країни передано близько 24 704 експонатів, кілька тисяч унікальних документів нашої історії.

Організована постійна робота гарячої лінії – 0-800-210-135, на яку надходять дзвінки від очевидців та свідків можливих місць поховань, пов'язаних з трагічними подіями на нашій багатостраждальній землі. Інформація оперативно відпрацьовується нашими партнерами на місцях. Це вселяє впевненість, що всі ті імена, які вдалося відвоювати у забуття, будуть збережені для нашої історії і пам'яті наших нащадків.

За останні два роки вдалося створити мультифункціональну базу даних, яка зараз перебуває в стадії активного наповнення. Вона дозволяє автоматично вести облік всієї отриманої інформації про можливі місці загибелі літальних апаратів, бойових машин, а також раніше невідомих місць поховання жертв військових злочинів та політичних репресій, і вносити вже отримані результати проведених пошукових робіт. За таким же принципом автоматизована унікальна платформа даних, отриманих в ході проведення Гуманітарної місії «Чорний Тюльпан». Накопичена в ній інформація є виключною у нашій країні і неодноразово допомагала службам, які займаються процесом пошуку та ідентифікації зниклих безвісти, отримувати необхідну додаткову інформацію.

Ініціативи та проекти ВГО «Союз «Народна Пам'ять»

У 2014-му році Союз почав ініціювати Всеукраїнську акцію «Стрічка Пам'яті». Всім, хто пам'ятає і шанує подвиг своїх дідів і прадідів, пропонувалося в період підготовки та святкування Дня Перемоги одягти відповідний символ - «стрічку пам'яті» або складений з неї квітка. Також в рамках цієї акції проводяться виставки, круглі столи і конференції. Так, 22 червня 2015 року – організовано та проведено круглий стіл «Втрати України в роки Другої світової війни: статистика, правда, міфи» в якому взяли участь провідні вчені, дослідники та історики.

Також реалізується міжнародний проект «Дзвін Пам'яті», ініційований та підтриманий пошуковцями ВГО «Союз «Народна Пам'ять». З кольорового металу, латунних гільз часів ВВВ, планується відлити символічний дзвін, а з чорного металу – основу монумента. Пошуковцями ВГО «Союз «Народна Пам'ять» вже зібрано понад 3500 кілограмів латуні.

В ході щорічної Всеукраїнської акції «Збережемо пам'ять!», яка, за традицією, проходить з 20 квітня по 8 травня, впорядковано близько 30 військових пам'ятників. У ній беруть участь близько 2000 волонтерів, в основному - небайдужа до історії своєї країни молодь; наймолодшому учаснику, який наполегливо працював разом з усіма, було 5 років.

Гуманітарна місія «Чорний Тюльпан»

У 2014 році робота Союзу серйозно змінилася з урахуванням політичних подій в країні та проведення антитерористичної операції на сході України. Під керівництвом Міністерства оборони України, і на його прохання, ВГО «Союз «Народна Пам'ять» спільно з Національним військово-історичним музеєм почали реалізацію Гуманітарної місії «Чорний Тюльпан» (в 2015-2016 рр. - «Евакуація-200») - пошук та ексгумація тіл українських військовослужбовців, загиблих в зоні АТО, на територіях непідконтрольних українським правоохоронним органам. Місія розпочала свою роботу 3 вересня 2014 року. Саме  цього дня в зону АТО була відправлена перша група пошуковців у складі 10 осіб на чолі з керівником ВГО «Союз «Народна Пам'ять».

На сьогоднішній день «Чорний Тюльпан» пропрацював близько 70 населених пунктів і географічних точок у зоні АТО, виявив та передав компетентним органам тіла 811 жертв конфлікту.

Проект реалізовується за підтримки Посольства Швейцарії в Україні та Міжнародного Комітету Червоного Хреста.

Ми єдина професійно функціонуюча організація пошуковців в Україні.

«Війна не закінчена, поки не похований останній солдат».