Клинські пошуковці знайшли літак часів війни

Клинські пошуковці завершили роботу на місці падіння радянського винищувача часів Великої Вітчизняної війни. Тривала вона в загальній складності три тижні.

Уламки літака були знайдені 30 серпня під час обстеження старої лісової дороги в районі міста Високовська.

- Спочатку, - розповідає командир загону «Подвиг-Клин» Дмитро Кабушев, - ми знайшли «слід», залишений машиною, що розвалювалася в повітрі - шматки дюран, фрагменти дерев'яної обшивки, а потім за ними прийшли і безпосередньо до місця падіння літака. За збереженими елементами конструкції визначили, що це радянський винищувач Як-1.

Воронка від падіння літака була обстежена до глибини близько 6 метрів. Земля мала сліди кіптяви, що вказувало на вибух бензобаків. Серед уламків кабіни були знайдені залишки захисних окулярів і льотної куртки пілота. Це вказувало на те, що тіло загиблого льотчика було витягнуто – мабуть, армійською пошуковою командою, що підтверджувалося і відсутністю в кабіні авіаційних бортових приладів. 

Судячи з виявлених гарматних і кулеметних стрічок зі стріляними гільзами, а також розколотої бронеспинці сидіння пілота, винищувач отримав фатальні пошкодження в ході повітряного бою.

- За номерами знайдених деталей літака, - розповідає Дмитро Кабушев, - вдалося встановити, що цей Як-1 був сконструйований, а потім капітально відремонтований на авіазаводі №301, розташовувався в Хімках. Імовірно, він належав до одного з авіаполків Московської ППО і, швидше за все, був збитий в сутичці з німецьким бомбардувальником або дальнім розвідником на початку 1943 року.

Архівні дослідження тривають, а найбільш збережені деталі знайденого «яка» зараз проходять реставрацію для подальшого розміщення в експозиції музею Клинської районної громадської організації «Поисковый отряд «Подвиг».

Хлопці з «Подвигу» цього літа привезли до себе на базу і ще одну унікальну знахідку – бетонний кулеметний ковпак, який брав участь в листопаді 1941 року в боях з німцями на Ямуговському оборонному рубежі. Ковпак добре зберігся і по праву заслуговує стати історичним елементом одного з клинських військових меморіалів. Наприклад, розташованого на розвилці Ленінградського шосе «Хімволокно», де у свій час уже були встановлені протитанкові «їжаки» з того ж Ямуговского кордону.

  • Русский
  • Українська
  • English