Криворізька експедиція все більше дивує знахідками

Всеукраїнська пошукова військово-меморіальна експедиція «Визволення Кривбасу» практично добігає кінця. Шостий день важкої та виснажливої праці, важливих і дивовижних знахідок. 

Як ніколи, в експедиції проявився «колективний розум», спільність інтересів і найголовніше – стерлися вікові та соціальні рамки. За ці дні пошуковці навчилися діяти швидко, а головне, згуртовано, як одне ціле.

Згідно з планом роботи експедиції, за 5 попередніх днів були відпрацьовані основні ділянки, що дозволило сконцентрувати пошукові групи на двох, найбільш «насичених» фортифікаційними спорудами, локаціях.

Група «Пошук-Дніпро» разом з групою Дмитра Коржа і молодіжним загоном ВПК «Сокіл» продовжували розчищати траншею і бліндажі, що знаходяться в ній. Останків солдатів, на жаль, на даній локації більше виявлено не було. Проте потішили знахідки.

Так, на подив пошуковців, «у всій своїй красі» було знайдено легендарний німецький кулемет MG-42, покритий товстим шаром корозії.

Вперше за довгі роки пошуків була виявлена німецька радіостанція і практично в повному комплекті.

Такими знахідками стали «розсип» штик-ножів до гвинтівки Маузера і піхов до них. 

Крім того, пошуковці виявили: радянську каску, 2 каски німецьких, 5 газбаків, 5 штик-ножів, 3 німецьких казанка і кухоль, пічку-буржуйку.

З особистих речей пошуковцям попалися зубна щітка. До речі, фірма, що випускала їх ще в часи Другої світової, існує і по сьогоднішній день. 

Біля двох вищезазначених груп працювала команда криворізьких школярів на чолі з пошуковцем Анатолієм Цуманом. Вони перевіряли сигнали приладів, отримані раніше під час розвідки. Вдалося виявити одну комірку і ящик для перенесення боєприпасів до кулемета MG. Оскільки поруч знаходяться лінії електропередач, металошукач працював нестабільно. Сигнал постійно скакав і збивався. Було важко встановити, звідки конкретно він йде. Все, на що натрапили пошуковці – фрагменти рейок і безліч стріляних гільз. За словами пошуковців, десь поруч має бути ще один бліндаж. Його група буде шукати вже вранці наступного дня.

Група № 2, що складається з пошуковців ГО «Вічно живим» і «Оржиці», продовжували «йти по сліду» телефонного кабелю. Вони прокопали траншею ще на 20 метрів – але так і не дійшли до місця, де перебувало управління бойовими підрозділами на цьому опорному пункті.

Роботи триватимуть на наступний день.

Група Романа Алексєєва, в складі якої криворізькі школярі та представник Криворізького краєзнавчого музею – Сергій Безносов, продовжували відпрацьовувати траншеї. Крім стріляних гільз і фрагментів ВНП, цього разу їм пощастило знайти гвинтівку Маузер 98-К.

Цього дня удача також посміхнулася пошуковцям АМПО «Обеліск». Розчищаючи траншею, вони виявили останки 4-х осіб. За особистими речами (ґудзики, ремені, фрагменти амуніції), було встановлено, що останки належать невідомим солдатам РСЧА.

Нижні кінцівки знайдених солдатів були обмотані польовим телефонним кабелем. Можливо, солдатів «стягували» для поховання з поля в бліндаж за ноги за допомоги дроту.

Оскільки пошуковий день підходив до завершення, ексгумацію знайдених військовослужбовців вирішили продовжити вранці наступного дня. Що ще знаходиться біля останків загиблих у нерозчищеному шарі бліндажа стане відомо тільки завтра...

Спекотний літній день добіг кінця. Табір огорнула ніч.

Настав час пошуковцям набиратися сил для крайнього дня експедиції.

  • Русский
  • Українська
  • English