МЗС Латвії пояснив знесення пам'ятника радянським морякам в Лімбажі турботою про безпеку населення

МЗС Латвії пояснив знесення пам'ятника радянським морякам в Лімбажі турботою про безпеку населення.

Так латвійське зовнішньополітичне відомство відповіло на ноту, спрямовану туди раніше посольством РФ у зв'язку зі знищенням монумента.

Щоб прояснити для російської сторони питання з демонтажем пам'ятника, латвійське МЗС зв'язалося з Лімбажським самоврядуванням, повідомив Delfi прес-секретар міністерства Раймонд Янсонс. "Ми просили самоврядування надати наявну в його розпорядженні інформацію і на її підставі в тому числі і надана відповідь Росії", - пояснив представник відомства. За його словами, був проведений ретельний аналіз комунікації самоврядування та міністерства з усіма зацікавленими сторонами.

Знесення пам'ятника націоналістами з дозволу місцевої влади Лімбажі в МЗС Латвії пояснили бажанням убезпечити населення. "Самоврядування діяло в інтересах безпеки населення, особливо враховуючи те, що об'єкт знаходиться поблизу школи", - сказав Янсонс.

Також представник міністерства нагадав, що в латвійсько-російської міжурядової комісії є група з гуманітарних питань і питання знесення пам'ятника може бути обговорено також в цьому форматі.

У кінці серпня відділення латвійської націоналістичної організації Daugavas Vanagi ("Даугавські яструби") в Лімбажі здійснило ліквідацію пам'ятника радянським морякам, встановленого на честь моряків, загиблих в місті у 1941 році. Націоналістичне об'єднання "Вітчизні і свободі / Рух за національну незалежність Латвії - Все Латвії!" оприлюднило зйомку демонтажу монумента.

Дума Лімбажського краю була заздалегідь проінформована про наміри націоналістів знести об'єкт. У самоврядуванні Лімбажі відзначили, що монумент був у аварійному стані і не значився в документах, як пам'ятник радянських часів. На ліквідацію об'єкта та благоустрій території початкової школи, на якій він перебував, з держбюджету виділили 8 тисяч євро.

У зв'язку зі знесенням пам'ятника в Лімбажі посольство Росії в Латвії направило в МЗС республіки ноту, повідомляв ТАСС 30 серпня. У диппредставництві нагадали про укладену у 1994 році між країнами міжурядову угоду з питань соціальної захищеності військових пенсіонерів РФ і членів їх сімей, що проживають на території республіки. Згідно з цим документом, латвійська сторона прийняла на себе зобов'язання щодо забезпечення догляду, благоустрою та збереження меморіальних споруд та місць масових поховань воїнів на території країни.

Причому у відповідності зі статтею 15 цієї угоди, латвійська сторона зобов'язалася утримуватися від неузгоджених односторонніх дій з питань, що регулюються цим міжнародним актом. "Разом з тим жодних запитів щодо меморіалу в місті Лімбажі від офіційних представників влади Латвії, латвійських неурядових організацій та органів місцевого самоврядування до посольства Росії в Латвії не надходило", - зазначили в посольстві РФ в Латвії. Дії щодо знесення пам'ятника в Лімбажі в російському диппредставництві назвали неприпустимими, вимагаючи пояснень від латвійського МЗС.

Пам'ятник у Лімбажі був встановлений в місті у 1974 році на території місцевої початкової школи. Ансамбль являв собою бетонний комплекс, який можна було б порівняти з носом корабля, поруч стояла щогла для прапора, морські якоря ті якірні ланцюги. У центрі був встановлений великий гранітний камінь з табличкою.

Пам'ятник був присвячений 26 морякам Червонопрапорного Балтійського флоту, які загинули 4 липня 1941 року, як стверджувалося, "захищаючи місто від фашистів. Однак, за версією Daugavas Vanagi, що посилаються на архівні матеріали, матроси загинули в бою проти латвійських національних партизанів. Крім того, націоналісти з посиланням на архівні матеріали стверджують, що моряки займалися в Лімбажі мародерством і розправою над мирним населенням.

З пропозицією знести монумент націоналісти виступали ще у вересні 2015 року. Тоді російській делегації, що виїхала в Лімбажі вдалося відстояти пам'ятник.

Організація Daugavas Vanagi ("Даугавские яструби") - латвійська націоналістична, антирадянська організація. Була створена після Другої світової війни в таборі для військовополонених в Бельгії. Засновниками та членами організації були колишні латвійські легіонери SS (національне військове формування, створене німецьким командуванням в роки Другої світової війни на території Латвії). Початковою метою організації була допомога ветеранам Латвійського легіону SS та їх сім'ям. Товариство бере активну участь у маршах в день пам'яті легіонерів 16 березня.

 

Детальніше: http://www.newsru.com/world/27sep2016/limbaji.html

 

  • Русский
  • Українська
  • English