На Донеччині пошуковці виявили останки 43-х бійців

 

Про масове поховання повідомили місцеві жителі.

  В черговий раз пошуковці стають свідками перетину двох війн: Другої світової і нинішньої, так званої «зона АТО». Минулого тижня хлопці з Асоціації дослідників військово-історичної спадщини «Плацдарм» (ВГО «Союз «Народна Пам'ять») виявили в селі Рай-Олександрівка, Слов'янського району, Донецької області масове поховання. Про величезну братську могилу, яка знаходиться прямо посеред поля, повідомили місцеві жителі. 

До речі, «плацдармові» є учасниками гуманітарного проекту Збройних Сил України «Евакуація-200» (гуманітарна місія «Чорний Тюльпан»). Дізнавшись про масове поховання, відразу подумали: у полі знаходяться ті, хто загинув під час «атошних» боїв. Щоправда пізніше з'ясувалося, що помилилися. 

  - Люди сказали, що в полі під відкритим небом знаходяться людські останки. Прийняли рішення терміново виїжджати на місце. По прибуттю визначили, що перед нами – рештки тих, хто загинув кілька десятків років тому. Ми відразу ж пропрацювали архіви та встановили, що тут з лютого по травень 1942 року проходив наступ Червоної Армії. В Рай-Олександрівці стояла 96-я стрілецька дивізія, фланги якої з'єднувалися з 99-ю стрілецькою дивізієї саме в районі даної локації. В 400-х метрах від поховання знаходилися німецькі позиції. За словами очевидців, взимку 1942 року 99-та стрілецька дивізія пішла в наступ, але зазнала поразки, відступивши на колишні рубежі. На полях залишилася величезна кількість загиблих та поранених солдатів. Лише в кінці травня, щоб уникнути епідемії, німці зігнали людей, щоб ті зібрали тіла з полів, - розповідає керівник «Плацдарму» Олексій Юков. 

   За його словами, за два дні роботи рятувальникам вдалося виявити як поверхневі рештки, так і бійців, що були прикопані в траншеях. В загальній складності – 43 воїна і всього лише три особистих пізнавальних знака. 

 - Що стосується самого поховання, важливо відзначити, що воно - аварійне: на цьому місці постійно проводяться польові сільськогосподарські роботи, працює сільгосптехніка. В таких умовах останки можуть бути пошкоджені і розтягнуті по всій території. До того ж існує ризик знищення особистих речей і розпізнавальних знаків, за якими можна встановити особи загиблих. Ось і довелося зробити аварійний виїзд разом з офіцерами пошукової групи Управління цивільно-військового співробітництва ЗС України. Знайдені жетони передані компетентним органам для розшифровки. Сподіваємося на швидке отримання результатів, - констатував Олексій Юков. 

 

  • Русский
  • Українська
  • English