На Донеччині встановили долю двох безвісти зниклих солдатів

Останки ще 41-го загиблого в боях 70-річної давнини вдалося знайти.

Вранці 6-го вересня на братській могилі в селі Рай-Олександрівка Слов'янського району, Донецької області відбулося перепоховання останків 43-х бійців Червоної армії. На початку липня 2016 р. невідоме масове поховання, де перебували ці солдати, було виявлено активістами асоціації дослідників військово-історичної спадщини «Плацдарм» м. Слов'янськ (яка входить до ВГО «Союз «Народна Пам'ять») недалеко від вказаного села. 

Про братську могилу повідомили місцеві жителі села, які випадково натрапили на останки під час сільськогосподарських робіт на своїх полях. До якого періоду відносяться знайдені загиблі, відразу встановити не вдалося. Однак, переглянувши архіви, з'ясувалося, що на цій території з лютого по травень 1942 р. йшов наступ Червоної армії у період Великої Вітчизняної війни.

І ось, через два місяці, знайдені останки загиблих нарешті знайшли спокій. Урочиста церемонія перепоховання проводилася на місцевій братській могилі села Рай-Олександрівка. Хвилиною мовчання і залпом холостих, у виконанні салютної групи, присутні проводжали бійців в останній шлях. 

Був запрошений православний священик для проведення церковної служби. Окрім «плацдармовців», були присутні також члени місцевої Ради ветеранів. Їх залишилося небагато: тих, хто ризикував своїм життям заради життя інших, тих, хто знає не з чуток, як свистять кулі над головою, тих, хто пам'ятає... 

Вшанувати пам'ять загиблих під час Великої Вітчизняної прийшли місцеві жителі села Рай-Олександрівка, учасники пошукових організацій, АТО та молодь. Серед них можна було побачити навіть дітей, які майже не відрізнялися від дорослих своїми серйозними обличчями й очима, повними смутку. Діти, які ще не знають всього горя, але вже намагаються зрозуміти, відчути. Церемонія перепоховання нікого не залишила байдужим, зачепила серце кожного, змусила задуматися багатьох. 

Слід зазначити, що, завдяки серйозній роботі експертно-криміналістичного центру (ДНДЕКЦ МВС), з 43-х знайдених останків солдатів Червоної Армії двох загиблих вдалося ідентифікувати. Під час ексгумації біля них були виявлені особисті розпізнавальні знаки (ОРЗ), завдяки яким ми тепер знаємо імена бійців. Це – Єрмолаєв І. М (рядовий, 1900 р.) та Меркульєв А. Є. (сержант, 1903 р.). Вдалося дізнатися, що вони служили в 980-му полку 275 стрілецької дивізії 37-ї армії. Імена решти бійців поки що знаходяться в процесі ідентифікації. 

Довідка: 

За п'ять років існування ВГО «Союз «Народна Пам'ять» музеям нашої країни пошуковці передали 24704 експонатів та артефактів періоду Першої та Другої світових воєн. «Народна Пам'ять» виступила організатором та учасником 49 міжрегіональних пошукових Вахт Пам'яті та 26 міжнародних. В результаті виконаної роботи пошуковці знайшли та перепоховали останки більш ніж 6 136 військовослужбовців, 738 цивільних осіб, 1965 жертв політичних репресій. За роки роботи нам вдалося встановити імена 902 бійців. Не менш важливим є і той факт, що вдалося розшукати родичів загиблих 90 солдатів. 

  • Русский
  • Українська
  • English