На Харківщині знайшли останки півсотні невідомих бійців часів Другої світової війни

На Харківщині знайшли рештки п'ятдесятьох невідомих бійців Другої світової війни поховані без належних правил та традицій. Це найбільша знахідка в Україні за останні кілька років. Ймовірно, більшість родин цих загиблих колись отримали листи "зник безвісти". Сьогодні ж невідомі бійці знову повернуть свої імена.

У травні 1942 року територія Харківщини стала однією з ділянок Барвінківського котла, в якому, тільки за офіційними даними, загинули більше 60 тисяч осіб і ще більше сотні тисяч були взяті в полон. За 76 років пошуковці продовжують піднімати рештки бійців червоної армії на поверхню. За останній тиждень було знайдено півсотні непохованих. 

"При очищенні виявили бійця, імовірно, офіцера. У нього офіцерський ремінь, патрони, чоботи, швидше за все, офіцерські", – зазначив пошуковець Віталій Ковальов. 

Таких розкопок у полі кілька десятків. Загиблих бійців ховали у вирвах від снарядів і неглибоких траншеях. Під командуванням німців селяни просто складали тіла один на одного. Місцеві згадують, як одразу після війни дощі вимивали тіла.

Знайти рештки загиблих допомогли американські архіви. У землі і офіцери кавалерії, і піхота. А одна зі знахідок вразила навіть досвідчених пошуковців. Поховання знаходять завдяки решткам амуніції. Металошукач реагує на зброю та кінську упряж. 

Якщо нащадки лейтенанта живі, їм віддадуть рештки та медаль. Торік так само знайдений орден і історію загибелі його власника повернули київській родині. Безіменні ж рештки ховають у братських могилах.

Цікаво, що пошуковою роботою займається не держава, а волонтери з усіх куточків України. Ентузіасти витрачають свої відпустки та особисті кошти на встановлення реальної історії.

  • Русский
  • Українська
  • English