Орден Бойового Червоного Прапора і полеглі солдати

Підсумки п'ятого – крайнього дня роботи військово-меморіальної експедиції «Барвінківський котел-1942»

Було дуже важливо викладатися на максимум, адже часу до закінчення експедиції залишилося не так вже й багато.

Всі групи працювали разом, допомагаючи один одному з рештою солдатських поховань.

«Пошук-Дніпро» закінчив ексгумацію 5-ти червоноармійців, знайдених раніше. На жаль, ні в кого з них не виявилося особистих розпізнавальних знаків. Із супутніх речей вдалося виявити гвинтівку Мосіна, диск Дегтярьова, фрагменти книжки і значка ГТО, брючні ремені з пряжками, гудзики, складаний ніж, протигаз, підсумки з патронами, хімічний олівець.

Група «Меморіал» підняла всіх п'ятьох бійців, скинутих один на одного. В процесі ексгумації у одного з солдатів виявили ЛОЗ. За знайденою «супуткою» зрозуміло, що солдати належали до Радянської Армії.

В розкопі біля останків знаходилися: 2 протигаза, саперна лопатка, підсумки з патронами до гвинтівки Мосіна, зірка від пілотки, німецька (трофейний) ремінь, квадратну колодку від медалі (саму медаль, на жаль, не виявлено), знаки розрізнення – майорські і старшинські. З особистих речей при солдатах знайшли кресало, фрагменти книжечки з монетками, 2 небезпечні бритви і брусок (інструмент для заточування), дзеркальце.

У трьох похованнях, знайдених під час дослідження одного з полів, на пошуковців очікували ще 9-ро солдатів. У розкопах, поряд з останками учасники експедиції виявили: безліч ґудзиків, застібок, саперні лопати, казанки і гуртки, фляги, кресала, складані ножі, олівці (канцелярські і хімічні), гаманець з монетками, ложки, бритвені набори, запальничку, викрутку.

В одному з розкопів біля бійця виявили ОРЗ і підписану ложку з його ім'ям (Вася), роком народження та ініціалами. Ймовірність того, що ложка і ОРЗ належать одному і тому ж солдатові невелика. Точно можна буде сказати тільки після проведення експертизи (прочитання ОРЗа). Можливо, завдяки цій знахідці, вдасться ідентифікувати солдата.

Найдивовижнішою цінною знахідкою, яка викликала просто шквал емоцій у всіх пошуковців, а особливо у того, хто її знайшов, – став Орден Бойового Червоного Прапора раннього зразка.

Ніхто й припустити не міг, що така знахідка може перебувати під стерней зібраних колосків. Проводячи дослідження поля, під котушкою металодетектора одного з пошуковців раптом пролунав сигнал... Під невеликим шаром грунту і виявився Орден.

Буквально протягом години пошуковці дізналися ім'я власника, його дату народження, звання, місце проживання його сім'ї.

Пошуковці дуже сподіваються, що історія знайденого Ордена буде мати продовження... 

З 23 по 29 вересня 2017 року в селі Іванівка (Барвінківський район Харківської області) ВГО «Союз «Народна Пам'ять» проведе Всеукраїнську пошукову військово-меморіальну експедицію «Барвінківський котел-1942».

Експедиція присвячена Харківській оборонній операції 1942 року, яка закінчилася оточенням військ РСЧА в Барвінківському районі («Барвінківський котел»). Тоді загинули і потрапили в полон 270 тис. радянських солдатів, багато з яких були українцями. Саме з поразки під Харківом почалося стрімке просування німецьких військ до Волги і Кавказу, що закінчилося Сталінградською битвою.

Заплановані роботи з пошуку невідомих поховань періоду Другої світової війни, дослідження та вивчення виявлених інженерних об'єктів, перепоховання останків загиблих солдатів. Тисячі з них ще чекають, поки за ними прийдуть пошуковці, і перепоховають з відданням військових почестей.

Роботи, як завжди, будуть проводитися з використанням методик археології, криміналістики і геофізики. «Союз «Народна Пам'ять» ставить за мету створення галузі загальної археології з умовною назвою «Археологія воєн».

В експедиції візьмуть участь представники десятків організацій з усієї України, що входять до складу ВГО «Союз «Народна Пам'ять». Всеукраїнська експедиція «Барвінківський котел-1942» проводиться за підтримки Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

Взяти участь в експедиції запрошуються журналісти українських ЗМІ!

ВГО «Союз «Народна Пам'ять» забезпечить представників ЗМІ харчуванням та проживанням, розглядається питання компенсації проїзду.

За додатковою інформацією звертатися за тел.:

+380682015506

 

  • Русский
  • Українська
  • English