Останки 17-ти солдатів, знайдені під час Міжнародної Вахти в Карпатах: імена 3-х можуть бути встановлені

Щоденники пошукової військово-меморіальної експедиції «Міжнародна Вахта Пам'яті «Черемха-2016» («Карпати-2016»). День 5.

Кажуть, що звичка з'являється упродовж 21 дня. Такий період часу потрібен організму, щоб звикнути до постійної системі дій та, автоматично, через 21 день продовжувати в тому ж дусі. Але у наших пошуковців ця система дає про себе знати швидше. Такі люди не мають часу на таке довге звикання, тому 5-й ранок експедиції для учасників був легким на підйом. Коли поставлена  величезна кількість завдань, які треба виконати за обмежений час експедиції – сон вважається лише маленьким перепочинком перед серйозною роботою. 

Сніданок, підготовка до робочого дня – все за лічені хвилини, адже сьогодняшній день був дуже відповідальним. Усім пошукачам випала важлива місія: потрібно було ексгумувати усі знайдені останки бійців.

Після шикування та короткого інструктажу всі групи вирушили на завдання. 

Пошуковці зібралися на середній рівнині гори Кукул. Тут їх чекали 16 знайдених, але не ексгумованих солдатів російських та австро-угорських військ.

Усі пошукові групи працювали під чітким та пильним керівництвом голови правління ВГО «Союз «Народна Пам'ять» Жилкіна Ярослава Олександровича.

У цей день, учасниками місії «Чорний Тюльпан» («Евакуація-200»), які раніше пройшли спеціальне навчання Міжнародного Комітету Червоного Хреста, для всіх учасників Міжнародної Вахти було проведено зразкове інструкторсько-методичне заняття за сучасними технологіями та методиками ексгумації останків.

Пошуковці «Народної Пам'яті» поділилися своїми знаннями та багатим досвідом на прикладі підняття останків одного з солдатів Першої світової.

Пошукова група «Дніпро» в одному з розкопів виявила останки відразу трьох солдатів. Судячи з особистих речей, було очевидно, що вони були бійцями австро-угорських військ.

Серед знахідок виявилися шестигранні зірочки, які свідчать про те, що один із загиблих був офіцером австро-угорської армії. 

Також, на рештках козирка солдата, були знайдені кокарда та нагорода за участь у гірських битвах. 

Доволі цікавою знахідкою виявився католицький хрестик. 

В розкопі, над якими працювали учасники груп «Схід» та «Дніпро», теж були знайдені останки трьох солдатів австро-угорських військ. Знахідок виявилося не менше. Найбільше тішило те, що на більшості знайдених предметів можна було прочитати датування, яке дуже допомагає при визначенні часу бойових дій, які тут відбувалися.

На кісткових рештках загиблого військовослужбовця австро-угорської армії, серед його спорядження та особистих речей був виявлений особистий розпізнавальний знак (металева ладанка з паперовою вкладкою). В подальшому знахідка буде передана нашим давнім партнерам - експертам ДНДЕКЦ для розшифрування написів та встановлення особистості.

Група «Схід» працювала на дальньому цвинтарі, де залишилося ексгумувати останки останнього бійця. 

Слід зауважити, що в цей день до пошукових груп приїжджала медіа-група СНП. Вони знімали процес ексгумації, брали інтерв'ю у пошуковців та керівництва.

Спільно з учасниками експедиції працювала група співробітників Закарпатського управління ДСНС під керівництвом начальника групи піротехнічних робіт С. Шалаєнко.  Всі знайдені вибухонебезпечні предмети (а рахунок йшов на тисячі) були ліквідовані шляхом підривання (з дотриманням усіх вимог безпеки) співробітниками ДСНС у спеціально встановлених місцях.

День пройшов на силу, але точно не дарма.

За п'ятий день пошуковці знайшли та ексгумували 17 солдатів російської та австро-угорської армій в більш ніж 10-ти локаціях. Імена 3-х солдатів можуть бути встановлені.

Всі пошуковці могли пишатися виконаною роботою та спокійно готуватися до наступного - крайнього пошукового дня. 

Довідка: 

22 – 28 серпня 2016 року в адміністративних межах смт. Косів, Верховина, Ворохта Івано-Франківської області, смт. Ясіня Закарпатської області і в районі хребта гори Кукул, ВГО «Союз «Народна Пам'ять» проводить пошукову воєнно-меморіальну експедицію «Міжнародна Вахта Пам'яті «Черемха-2016» («Карпати-2016»), яка присвячена 100-річчю битви за Карпатські перевали. Захід проводиться за підтримки Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції в партнерстві з Івано-Франківською та Закарпатською обласними державними адміністраціями, Державною службою України з надзвичайних ситуацій. 

Під егідою ВГО «Союз «Народна Пам'ять» у пошукових роботах задіяно – АМПО «Обеліск», ПЗ «Обеліск» (м. Глухів), АДВІС «Плацдарм», ІПО «Пошук-Дніпро» (м. Дніпро), ІПО «Пошук-Дніпро» (м. Кривий Ріг), ВІК «Каховка», ЛОІПТ «Маківка-Броди», ГО «Пошук-Захід», «Волинські старожитності», та ін.

Під час експедиції заплановані роботи з пошуку невідомих поховань періоду Першої світової війни, дослідження і вивчення виявлених об'єктів, ексгумація останків загиблих, урочисте поховання останків в спеціально виділених меморіальних місцях та обмін досвідом і зміцнення співпраці пошукових організацій України. Крім цього, буде проведене відновлення військового цвинтарю на горі Кукул, що пов’язаний з подіями 1916 року. Окрім України, сторіччя Першої світової війни, яку також називаємо Великою, відзначається меморіальними заходами в країнах, громадяни яких брали участь у бойових діях часів Першої світової війни (Німеччина, Австрія, Словаччина, Угорщина, Польща.)

 

Додаткова інформація: +38 093 757 7565 або +38 050 974 83 41.

 

  • Русский
  • Українська
  • English