Останки 21 польського легіонера виявлені на Волині

Всі вони загинули в 1915-му році під час запеклих боїв між російською та австрійською арміями.

Село Кукли Маневицького району Волинської області відомо археологам і пошуковцям тим, що більше ста років тому тут відбувалися тривалі кровопролитні бої між російською та австрійською арміями. За оцінками фахівців, в ті далекі роки тут загинуло до 50 польських легіонерів, які воювали на боці австрійців.
Ще в 30-х роках частину бійців вдалося виявити, ексгумувати і перепоховати на Батьківщині. Але, на жаль, 21 легіонер, чиї імена відомі, так і залишився лежати на чужині. З часом їх могила, що називається, поросла травою. На пошуки місця поховання пішло більше десяти років. На жаль, результатів досі не було.

З 1 по 15 серпня нинішнього року під егідою ВГО «Союз «Народна Пам'ять», за підтримки Генерального консульства Республіки Польща в Луцьку, а також при сприянні місцевої влади пройшла експедиція, мета якої – знайти і перепоховати інших легіонерів. Учасники експедиції - співробітники Волинського краєзнавчого музею, ДП «Волинські старожитності», Маневицького краєзнавчого музею та громадської організації «Центр діалогу «Костюхнівка» впоралися з поставленим завданням на «відмінно». 

В результаті проведених робіт фахівцям все ж вдалося виявити три братські могили, в яких перебували останки 21 польського легіонера. Поруч з ними були й артефакти: фрагменти мундирів, взуття, гудзики, патрони від гвинтівки Манліхера. Всі бійці загинули в боях під Куклами в жовтні 1915 року. Щоправда, у зв'язку з тим, що місце поховання знаходиться в районі діючого кладовища, ексгумацію останків вирішили не проводити. З часом на цьому місці з'явиться пам'ятник загиблим.
У роботах брали участь 24 дослідника, в числі яких археологи Олексій Златогорський, Михайло Вашета, Тарас Верба, Андрій Трофимук, професор Анджей Кола, доктор Домініка Семінська, Адам Кучинськи, Мечислав Гура, директор Маневицького музею Петро Хомич. 

  • Русский
  • Українська
  • English