Останки десятків солдатів і бойового коня виявлено у другий день експедиції в Харківській області

Другий день експедиції розпочався рано, в 7 ранку. На вулиці віддавало осінньої свіжістю. Небо затягло сірими хмарами. Піднявся сильний неприємний вітер.

Досить непривітна погода все ж не могла перешкодити учасникам експедиції, які, після першого дня, ще серйозніше і з великим ентузіазмом налаштувалися на роботу.

Швидкий сніданок в шкільній їдальні – і пошуковці знову роз'їхалися по полях.

Практично всі пошукові загони продовжували роботи на тих же локаціях, що і в перший день експедиції. Дослідження знайдених поховань займає чимало часу, тому що в процесі розширення стінок самого розкопу і зачистці знайдених останків – часто виявляються нові солдати і артефакти.

Другий день експедиції група «Харків» присвятила зачистці знайдених раніше 4 загиблих (в 2-х раскопах по 2 людини, один з яких офіцер), а також їх фото-фіксації та документації виявлення останків. Піднімати бійців із землі пошуковці планують на наступний, третій день експедиції.

Завдяки роботі з металошукачем харків'яни виявили ще одне невідоме поховання. Скільки там знаходиться останків за фактом буде відомо пізніше.

В одиночному похованні загін «Харків» також виявив останки одного радянського бійця. Скелет лежав в анатомічній послідовності, але його частина була розорана плугом, так як загиблий знаходився на невеликій глибині. При ньому виявлено: кружка, ремінь, патрони, ґудзики.

«Пошук-Дніпро» продовжував роботи по двум, знайденим в перший день експедиції, похованням солдатів. У похованні, де знаходяться кавалеристська шашка, СВТ і два солдата, пошуковці знайшли останки ще одного. Біля нього були: ОРЗ, фрагменти наручних радянських годин, і ложка, схована у чоботі.

Під час робіт групою «Дніпро» також були виявлені останки коня. Може це був саме той кінь, чиї підкови збирали по полю пошуковці? Або колись він слугував вірним бойовим товаришем знайденому кавалеристу? Ніхто не зможе сказати напевно. Але той факт, що вона була знайдена в двох метрах від місця поховання кавалериста – дозволяє допускати обидві версії... В розкопі, разом з останками коні, лежали німецькі і радянські підсумки, повні патронів.

У похованні, розташованому прямо на дорозі, «Дніпро» виявив останки третього солдата. При ньому виявився ОРЗ.

У підсумку, за день, пошуковці «Дніпра» повністю підготували всі знайдені раніше останки для подальшої ексгумації. Плюс група перевірила кілька потужних сигналів. Судячи з усього, на тих місцях, щось або хтось є. Пошук триватиме на наступний день.

Так як відпрацьована в перший день групою «Схід» локація не принесла очікуваних результатів, пошуковці перейшли на іншу – ближче до посадки, що розташована на тому ж полі.

Спочатку сигнали металошукачів «дзвеніли» на запчастини трактори та інші залізні деталі, але, зайшовши в зону посадки – пошуковцям посміхнулася удача. На поверхні землі, серед опалого листя, гілок, виднілася радянська каска. Поглянувши уважніше, група помітила під нею частину черепа. Справа рук мародерів? Після них пошуковцям рідко вдається розкопати останки загиблих у «нормальному вигляді» і тим більше, знайти при них які-небудь речі...

Копнувши глибше, група виявила останки 5-ти солдатів РСЧА. І, судячи з усього, не раніше. Лежали вони трохи хаотично – але не тому, що їх хтось «перерив», а тому,що ще в ті часи солдати були скинуті в одну яму один на одного.

На жаль, з 5-ти знайдених солдатів РСЧА, лише у одного був ОРЗ. У іншого на ногах були трофейні німецькі чоботи, в районі пояса – німецькі підсумки (можна припустити, що ці солдати встигли повоювати і захопити трофейні речі). За ґудзиками і знаками відмінності – пошуковці визначили офіцера.

Повністю за день роботи з підняття останків завершити не вдалося. «Схід» продовжить роботи на наступний.

Групі «Меморіал» цього разу пощастило більше, ніж на початку експедиції. На території досліджуваного поля вони знайшли 4 скидних ями з касками, фрагментами радіостанцій, деталями військової техніки, протигазами... А під кінець дня, з допомогою рамки виявили поховання солдатів, імовірно, 2-х. Повна зачистка останків та ексгумація проводитиметься у наступні дні експедиції.

Поза всяких сумнівів, другий день Всеукраїнської пошукової військово-меморіальної експедиції «Барвінківський котел-1942» був дуже насиченим. Пошуковці прикладають всі зусилля, щоб максимально виконати поставлені завдання!

З 23 по 29 вересня 2017 року в селі Іванівка (Барвінківський район Харківської області) ВГО «Союз «Народна Пам'ять» проведе Всеукраїнську пошукову військово-меморіальну експедицію «Барвінківський котел-1942».

Експедиція присвячена Харківській оборонній операції 1942 року, яка закінчилася оточенням військ РСЧА в Барвінківському районі («Барвінківський котел»). Тоді загинули і потрапили в полон 270 тис. радянських солдатів, багато з яких були українцями. Саме з поразки під Харківом почалося стрімке просування німецьких військ до Волги і Кавказу, що закінчилося Сталінградською битвою.

Заплановані роботи з пошуку невідомих поховань періоду Другої світової війни, дослідження та вивчення виявлених інженерних об'єктів, перепоховання останків загиблих солдатів. Тисячі з них ще чекають, поки за ними прийдуть пошуковці, і перепоховають з відданням військових почестей.

Роботи, як завжди, будуть проводитися з використанням методик археології, криміналістики і геофізики. «Союз «Народна Пам'ять» ставить за мету створення галузі загальної археології з умовною назвою «Археологія воєн».

В експедиції візьмуть участь представники десятків організацій з усієї України, що входять до складу ВГО «Союз «Народна Пам'ять». Всеукраїнська експедиція «Барвінківський котел-1942» проводиться за підтримки Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

Взяти участь в експедиції запрошуються журналісти українських ЗМІ!

ВГО «Союз «Народна Пам'ять» забезпечить представників ЗМІ харчуванням та проживанням, розглядається питання компенсації проїзду.

За додатковою інформацією звертатися за тел.:

+380682015506

 

  • Русский
  • Українська
  • English