Перепоховання 93-х солдатів до Сторіччя Великої війни

 

 

Вже багато років поспіль, 11 листопада, Україна та інші європейські країни шанують День Пам'яті загиблих в світових війнах. У цьому році, світ відзначив ще одну важливу дату - Сторіччя закінчення Першої світової війни (1914-1918 рр.).

Велика війна - глобальний збройний конфлікт, який розвивався в Європі з 28 липня 1914 року по 11 листопада 1918 року.

Всього за роки війни в армії воюючих (38-ми) країн було мобілізовано понад 70 мільйонів чоловік, в тому числі 60 мільйонів у Європі, з яких загинуло від 9 до 10 мільйонів. Жертви цивільного населення оцінюються від 7 до 12 мільйонів людей; близько 55 млн осіб отримали поранення.

Порахувати кількість українців-учасників Першої світової війни фактично нереально. Цифра була колосальною. Через РІА (Російську імператорську армію) пройшло від 3,5 до 4 мільйонів українців, через Австро-Угорську - від 250 до 700 тис. Сотні тисяч з них загинули, більше 1 млн отримали поранення, каліцтва і контузії ...

4 роки страждань, 4 роки смертей як солдат, так і цивільного населення.

Тільки вранці 11.11.1918 було укладено так зване Комп'єнське перемир'я. Воно було угодою про припинення військових дій Першої світової. На честь цього, в 11 ранку відгриміли останні залпи Великої війни - як салют переможцям. Найкривавіша і найжорстокіша на той час в історії війна нарешті закінчилася ...

Країни-учасники понесли тоді великі втрати. А багато сімей залишилися без дідів, батьків, чоловіків і синів ...

Саме тому 11 листопада - важлива дата в історії людства. Саме тому в цей день всі, хто небайдужий до історії свого народу, всі, до кого сягнула та Велика війна - збираються у меморіалів і пам'ятників, щоб вшанувати пам'ять загиблих ...

 

 

Значущу річницю відзначили і пошуковці ВГО «Союз «Народна Пам'ять».

11 листопада 2018 року в селі Татарів (Івано-Франківська область), на Меморіальному комплексі загиблим в період Першої світової війни, відбулося урочисте перепоховання 93 солдатів - 56-ти військовослужбовців Австро-Угорської та 37-ми Російської імператорської армій.

Їх останки були виявлені пошуковцями під час військово-меморіальних експедицій в Карпатах (2014-2018 рр.), присвячених Сторіччю війни.

Одному з солдатів вдалося повернути ім'я. Завдяки медальйону, який знайшли біля його останків, і добре збереженому в ньому вкладиші - експерти змогли прочитати інформацію про загиблого.

Грабатовський Дімець - 1892 р.н., село Яблунів, Галичина (сьогоднішня Тернопільщина); військовослужбовець Австро-Угорської армії, українець...

 

В рамках заходу пошуковцями була представлена виставка експонатів періоду Першої світової, знайдених під час пошукових експедицій.

На заході були присутні: секретар Яремчанської міської ради – Володимир Губарчук, сільський голова Татаріва – Олег Дземб’юк, представник «Австрійського Чорного Хреста» – Галина Велідова, військовослужбовці Прикордонної служби Верховинського району, представники Державної служби України у справах ветеранів та участників АТО, реконструктори у формі солдат протиборчих сторін, представник ДСНС Івано-Франківської області – Дмитро Cеменчук, духовенство, представники ЗМІ і, звісно, пошуковці.

Урочиста церемонія розпочалася з поминальної панахиди, яку провели місцеві священослужителі. 

Після, гості та організатори заходу сказали декілька слів.

«Тут, на урочистому перепохованні в селі Татарів, хотілося б передати привіт від президента Австрійського Чорного Хреста - Петера Різера, а також керівника Австрійського Чорного Хреста в федеральних землях Відня і Нижньої Австрії - Отто Яуса. На жаль, вони не змогли бути присутніми тут особисто. Тому, від їх імені, я хочу подякувати пошуковцям, які проводили роботи з пошуку і ексгумації цих солдатів, а сьогодні проведуть їх в останню дорогу...» - сказала Галина Велідова, представник «Чорного Хреста».

«Сьогодні ми проводжаємо в останню дорогу солдатів, загиблих століття тому. Хтось із них воював з благими намірами, хтось із загарбницькими. Але ж не прості солдати почали цю війну. Почали інші, а вони загинули... Тому ми прийшли сьогодні вшанувати їх пам'ять..» –  промовив Володимир Губарчук, секретар Яремчанської міської ради. – «Для мене, як учасника сьогоднішньої війни на сході України, дуже важливо, щоб солдат, загиблий на полі бою, був гідно перепохований, і щоб про нього пам'ятали…».

«Дуже символічно, що на кладовищі Татаріва ми ховаємо сьогодні солдатів, останками яких, буквально, засіяні наші Карпати…» -  відзначив Олег Дземб'юк, сельський голова Татаріва. – «Пошуковці громадської організації «Союз «Народна Пам'ять» роблять дуже хорошу й велику справу – вони знаходять цих солдатів, і не залежно від того, в якій армії вони служили – віддають їм належну людську шану. Цу знак великої толерантності та поваги до тих, хто загинув на наших землях…».

У мікрофона також виступив і Євген Куковєров, виконавчий директор з польового та архівного пошуку ВГО «Союз «Народна Пам'ять». Він трохи розповів про те, як були знайдені воїни, а також подякував всім присутнім за розуміння та небайдужість до цієї події.

 

Під збройові залпи у виконанні прикордонників і реконструкторів прах загиблих воїнів Першої світової віддали землі.

37 солдатів Російської імператорської армії - в одному похованні. 55 солдатів Австро-Угорської армії - в іншому. Останки іменного, Грабатовського Дімеця, поховали в окремій могилі, поруч з іншими військовослужбовцями.

 

 

 

 

Нагадаємо, що раніше - 9-го листопада - пройшло ще одне перепоховання в селі Потелич (Львівська область), де попрощалися з 13-ма німецькими солдатами періоду Першої світової.

Ось так, через 100 років з моменту закінчення Великої війни, 106 солдатів, загиблих на Карпатських перевалах і знайдених пошуковцями під час експедицій, нарешті знайшли довгоочікуваний спокій.

Можна сміливо сказати, що підсумок чотирирічної роботи пошуковців  ВГО «Союз «Народна Пам'ять», присвяченій Сторіччю Першої світової війни, підведений. Але на цьому роботи не закінчуються!

 

Всеукраїнська громадська організація "Союз "Народна Пам'ять" выражає велику вдячність за допомогу та підтримку всім учасникам заходу!

 

  • Русский
  • Українська
  • English