Про пошуковців ВГО "Союз "Народна Пам'ять" знають в Японії!

 

Короткий зміст:

Газета "Асахі Шимбун", головний офіс Токіо, випуск 13 за 09.10.2019

"Українські пошуковці повертають останки сім'ям загиблих"

Людська смерть - це страшні реалії війни. На Україні, яка була обпечена Другою світовою війною, де й сьогодні триває збройне протистояння, пошуковці ведуть пошуки останків безіменних солдат, віддаючи шану загиблим під час війни.
На південному сході країни в 50-ти кілометрах від міста Ізюм з населенням в 50 000 жителів знаходиться дуже пошкоджена дорога, що йде на Південний захід. Серед лугів при дорозі іноді видніються ями, що були недавно засипані землею.

"Який жах ... Під цим конем лежить 1, 2 ... приблизно 7-ро загиблих", - коментує один з пошуковців експедиції.

На декількох ділянках поля пшениці, де недавно збирали урожай, спрацював металошукач, і після розкопок ями під кістками коней були знайдені останки кількох солдатів. Спочатку перед очима з'явилося щось, що ледь нагадувало заіржавілу гвинтівку, також було частково видно протигаз.

Пошуковець прибрав щіткою бруд. "Дуже важлива зона стегон. Там, де знаходяться кишені брюк, можна знайти якусь річ, що надасть інформацію про загиблого власника".

Травень 1942 року, Україна в складі СРСР знаходиться під контролем німецьких військ. У битві за Харків, метою якої було повернення до складу СРСР основних стратегічних населених пунктів, РСЧА зазнала поразки: за офіційними даними загинуло і зникло безвісти 270 000 радянських солдатів. Щоб запобігти поширенню інфекції по всьому населенню, керівництво Німеччини наказувало закопувати тіла. Фрагменти останків, які знаходять пошуковці, були поховані саме в ті часи.

Три роки тому організація "Союз "Народна Пам'ять" почала пошуки останків солдат у цих краях. У 2019, починаючи з 8-го вересня, в експедицію, яка тривала тиждень, з'їхалося 54-ри пошуковця з усієї країни. Всього, за 3 роки, організація вже знайшла близько 250-ти останків солдат, загиблих у Барвінківському котлі в 1942 році... "Це тільки 0, 1%  всіх зниклих безвісти", - стверджує представник експедиції Євген. Лише в 10% випадків останки можна передати сім'ям - тих, кого вдається ідентифікувати. Невідомі ж солдати - знаходять вічний спокій на братських могилах Другої світової війни.

"Побачити останні миті життя забутих воїнів"

(Фото зліва) Волонтер за допомогою металодетектора шукає в полі місця поховання загиблих солдатів. (Фото: Кіда /Такаші)
(Фото праворуч) Голова "Союз "Народна Пам'ять" Ярослав Жилкін (праворуч) записує інформацію про знайдені останки. (Фото: Кіда / Такаші)

 

"Перед нами забуті воїни", - окинув поглядом широке поле 38-річний Максим Лєпєєв. Для участі в експедиції він взяв тижневу відпустку на роботі. Дід Максима наприкінці Другої світової війни захворів на туберкульоз в битві на південному сході Китаю і помер після повернення на Батьківщину. На рішення Максима зайнятися пошуковою діяльністю також вплинули розповіді про війну ще одного його дідуся.
Під час кровопролитних боїв між арміями СРСР і Німеччини в Україні загинули мільйони солдатів та мирних жителів. Радянська влада не займалася знаходженням тіл, тому цим доводилося почасти займатися місцевим жителям. Незабаром після розпаду Радянського Союзу громадські організації країн об'єднали свої зусилля для пошуку загиблих солдатів, однак на території України над цим продовжували працювати лише невеликі організації. "Союз "Народна Пам'ять" була створена 2011 року на власні кошти 48-річного підприємця Ярослава Жилкіна. Кілька разів на рік учасники організації з усієї країни зустрічаються заради проведення експедицій. Ярослав з дитинства чув розповіді від своєї бабусі про те, як вона шукає дідуся, який зник в Литві на початку Другої світової війни. "Поки родичі загиблих не знатимуть, де знаходяться їхні близькі, війна для них не закінчиться", - запевняє Ярослав. - "Коли я запитав себе, що для мене важливо в цьому житті - відповіддю став пошук ", - згадує чоловік.

"На полі бою, в стороні від політичних чвар"

У 50-ти кілометрах на схід від місця проведення пошукової експедиції знаходиться гаряча точка збройного конфлікту, який триває з 2014 року. У тому ж році "Союзом "Народна Пам'ять" була створена Гуманітарна місія "Чорний Тюльпан", учасники якої почали пошук тіл загиблих під час бойових дій на сході України. За період роботи "Чорний Тюльпан" зміг здійснити пошук більше 853-х загиблих.
Незважаючи на те, що сьогодні доступ на непідконтрольну територію закритий, пошуковці продовжують виконувати свою роботу.

"Союз "Народна Пам'ять" і "Чорний Тюльпан" прагнуть віддати шану всім загиблим і діють незалежно від політичних чвар. "Багато хто до сьогодні не знають, де і в яких боях загинули їхні рідні чоловіки й сини; а вони до сих пір залишаються невідомо лежати десь на полях боїв... Я вважаю, що так бути не повинно", - говорить Ярослав Жилкін.

За інтерес до діяльності пошуковців, участь в експедиції та підготований матеріал - велика вдячність Кіда Такаші, Головному кореспонденту видавництва Асахі Шимбун!

  • Русский
  • Українська
  • English