Речі бійця, знайденого у Ленінградській області, повернули родичам загиблого

 

20 жовтня 2019 року пошуковці ВГО "Союз "Народна Пам'ять" віддали особисті речі воїна - Рувима Юхимовича Шапіро, який загинув в період Другої світової війни і був знайдений через 76 років під час експедиції біля смт Мга, Ленінградської області.

Про хвилюючу зустріч із родичами воїна розповіла пошуковець і журналіст Вікторія Сімкіна:

"Повинна зізнатися, що до вчорашнього дня я не знала про існування смт Брацлав, Вінницької області. Тепер вважаю, що про нього повинні знати всі.
А почалося все зі звернення пошуковців московського загону "Ржев" до пошуковців "Союз "Народна Пам'ять". У серпні проходила експедиція неподалік смт Мга, Ленінградської області. Під час Другої світової в тих місцях починалися всі операції по прориву блокади Ленінграда, але успішною виявилася тільки одна - "Іскра". через 76 років, дівчинки з Киргизії і Узбекистану підняли останки бійця.
Він дав про себе знати за допомогою металошукача, що спрацював на каску, гвинтівку і гранати. Ще була саперна лопатка, вся в пробоїнах. Накрило хлопця сильно і безнадійно, ймовірно... А ще при ньому була книжка на ім'я Рувима Шапіро, 1905 року народження. А місце народження - Вінницька область, місто Брацлав.
Колеги попросили нас знайти родичів Рувима Юхимовича, щоб передати їм особисті речі. Так ми познайомилися з родиною Патока - племінником бійця Геннадієм і його дружиною Надією. А також з представниками місцевої єврейської общини - Фаїною та Володимиром, і заступником сільського голови Андрієм. І дізналися багато того, що робить цю історію не просто трагічною...
Виявляється, до війни населення Брацлава становило 12 тисяч чоловік, з них 6 тисяч - євреї. Перші гоніння на них почалися ще з 1919-го. Особливо "відзначилася" банда Хмари. Кого розстріляли, кого порубали шаблею ...А потім прийшли німці. Газові камери, гетто, розстріли... Брацлав стоїть на річці Південний Буг. Взимку, в ополонці, там топили єврейських дітей ... Немає в Брацлаві єврейської сім'ї, яка б не зазнала тоді страждань.
Кілька років тому сюди приїхав німець, батько якого розстрілював євреїв в Бабиному Яру. Він багато років вже їздить по всіх містах і просить вибачення за те, що зробив батько. Почав з Бабиного Яру, де молився на колінах. Став на коліна він і перед Фаїною...
Після війни в Брацлаві залишилося 400 євреїв ...
Великий список особистих втрат і у сім'ї Шапіро-Патока. Безвісти зникли більш як 20 осіб цієї єврейської сім'ї. Кілька - у 19-21-му роках. Решта - в роки Другої світової війни. Хтось в душогубках, хтось в ополонці, хтось в місцевому Бабиному Яру, хтось, як Рувим, не повернувся з фронту. Серед них - чоловіки, жінки і зовсім крихітні діти...

Багато десятиліть сім'ї Шапіро - Патока шукали місця поховання рідних, писали десятки запитів, але все марно ... А тут така несподівана новина!
Чи потрібно говорити, скільки слів подяки звучало пошуковцям "Ржева" за те, що знайшли Рувима Юхимовича і нам, що знайшли рідних. У Геннадія раз у раз зривався голос від сліз. А потім, над привезеними речами свого дядька, він прочитав головну єврейську молитву "Слухай Ізраїль" ..."

 

  • Русский
  • Українська
  • English