Результати Всеукраїнської пошукової військово-меморіальної експедиції "Нікопольський плацдарм"

 

З 23 по 30 вересня 2019 року неподалік смт. Велика Лепетиха (Херсонської області) відбулася Всеукраїнська пошукова військово-меморіальна експедиція «Нікопольський плацдарм».
Експедиція була присвячена подіям кінця 1943 початку 1944 року, коли, в боях за Нікопольський плацдарм, загинуло (за різними даними) з обох сторін, від 150000 до півмільйона.

Проводилися роботи з пошуку невідомих поховань періоду Другої світової війни, дослідження і вивчення виявлених інженерних об'єктів.

В експедиції взяли участь представники пошукових організацій, що входять до складу ВГО «Союз «Народна Пам'ять»- ВПК «Каховка», ГО «Меморіал», ІПО «Пошук-Дніпро», ГО «Пошук-Захід», - а також місцевий загін пошуковців «Херсон».

Організаторами експедиції виступили: ВПК "Каховка", ВГО "Союз "Народна Пам'ять" і ВПК "Сокіл", за підтримки ОС Херсонської обласної Асоціації «Об'єднання ветеранських організацій учасників бойових дій на Сході України» і Новокаховської міської ради.

За 6 днів експедиції пошуковці відпрацювали кілька полів, виявивши локації з німецькими і радянськими позиціями. Було нелегко, як фізично, так і морально. За перші три дні не було виявлено останків солдат. Земля «віддавала» пошуковцям лише фрагменти німецького спорядження та амуніції, «дзвеніла» осколками від снарядів, гільзами і патронами, фрагментами та запчастинами від військової техніки. І тільки на четвертий день експедиції пошуковцям посміхнулася удача. На незасіяному полі, що знаходиться біля табору, загоном «Каховка» було виявлено людські останки періоду Другої світової війни.

У воронці 4х4 м, посеред сільськогосподарського поля, де колись був курган, виявилося братське поховання воїнів РСЧА. Спочатку показалися останки 4-х, потім їх виявилося 7, потім 11 ... Два дні всі загони працювали не покладаючи рук, щоб встигнути до закінчення експедиції. А останки солдат не закінчувалися. 17, 23, 25 ... Один шар, присипаний землею, другий, третій. Хтось із загиблих лежав в анатомії, чиїсь останки були розорані або частково були відсутні.

Всього, в похованні виявилися останки 30-ти загиблих. Особистих розпізнавальних знаків (ОРЗ), завдяки яким можна було б встановити їх імена, на жаль, виявлено не було. Біля солдат лежали лише фрагменти гімнастерок і шинелі, гудзики та гачки від них, чоботи та черевики по ленд-лізу. Біля деяких загиблих було знайдено ложку, опасну бритву і монету «один полтинник» 1925 року..

Останки солдатів будуть знаходиться на тимчасовому зберіганні до найближчого урочистого перепоховання на одній з братських могил.

За час експедиції, її учасниками було також знайдено безліч артефактів періоду Другої світової, та передано представникам ДСНС Херсонської області більше 80-ти вибухонебезпечних предметів.

Детальніше (по днях) про експедицію можна прочитати  на нашій офіційній сторінці в Facebook.

 

ВГО «Союз «Народна Пам'ять» щиро дякує всім учасникам експедиції і тих, завдяки кому ця експедиція відбулася!

Окрема подяка директору Філії ВАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України «Великолепетиський елеватор» - Гудзоватому Сергію Йосиповичу, голові м. Нова Каховка - Володимиру Коваленко, депутатам Новокаховської міської ради: Сергію Хоменко та Олександру Афанасьєву, підприємцям і депутатам з Каховки: Барабаш Олегу, Кифорук Юрію, Дроздик Сергію, Яременко Сергію, волонтеру Назарук Олександру і голові Малолепетиської сільської ради Колокот Максиму, а також представникам відділу культури, молоді та спорту Великолепетиської РДА на чолі з Оленою Арєшкіною-Вітковської !!!

 

  • Русский
  • Українська
  • English