Сенсаційна знахідка пошуковців. З глибини сорок першого

Сейф з документами часів Великої Вітчизняної війни виявили в лісі під Вязьмою директор пошукового загону «Руза» Олександр Зайцев та керівник пошукового загону «Панфіловець» Сергій Бобінов.

Вяземський котел

Ніяких сенсацій від своєї поїздки у Вяземський район два керівники пошукових загонів не чекали. Планувалося визначити місце проведення «Вахти пам'яті» і перевірити розповідь одного з тамтешніх старожилів, який стверджував, що в лісі, неподалік від села, знаходяться рештки збитого в роки війни літака.

Розповідь цілком могла виявитися правдою, адже саме тут у 1941 році в німецьке оточення потрапило п'ять радянських армій. За різними даними, під Вязьмою загинуло більше мільйона російських солдатів і офіцерів, понад 600 тисяч потрапили в полон. Вижити вдалося лише одиницям...

Останні десять років в районі «Вяземського котла» постійно ведуться пошукові роботи. Однак цей район, незважаючи на безліч знайдених там військових реліквій, продовжує зберігати свої таємниці.

Незвичайна знахідка

Пошуковці ще не встигли відійти від села, як несподівано запищав металошукач. Сергій та Олександр взялися за лопати. Однак дістатися до металевого предмета виявилося не так вже й просто. Спочатку довелося вирубувати коріння, потім боротися з сухою землею. Через дві години наполегливої роботи лопата стукнулася об метал. На майже двометровій глибині пошуковці побачили вкриту корозією кришку металевого ящика. Коли знахідку нарешті витягли з землі, пошуковці зрозуміли, що виявили військовий сейф. Насилу піднявши ящик вагою в сорок кілограмів, Сергій і Олександр потягли його до машини.

Відкрити сейф відразу не вдалося, він був замкнений на внутрішній замок. Знахідку доставили в Волоколамськ, в штаб пошукового загону «Панфіловець».

Безформна маса

Незважаючи на те, що сейф був покритий іржею, відкрити його виявилося зовсім непросто. Кришка піддалася лише після того, як на ній були зрізані всі клепки. Ящик був доверху набитий якимись документами. Деформований часом і вогкістю вміст ящика на перший погляд здавався незрозумілим і безформним.

Але придивившись уважніше, можна було розрізнити кілька папок з паперами, складених одна на іншу. Збоку від документів лежали три печатки і патрони до гвинтівки.

Після первинного огляду було вирішено дістати з сейфа першу печатку й промити її. Виявилося, що сейф належить прокурору, який працював в 13-й стрілецькій дивізії.

Перша печатка має прямокутну форму. Ручка дерев'яна, а друковане поле – гумове. Вже через кілька хвилин, коли частина бруду пішла під напором води, стали доступними для прочитання деякі букви. Коли штамп був повністю відмитий, надпис вдалося прочитати. Він свідчив: «Військова прокуратура стрілецької дивізії».

Друга печатка була круглою і також мала на собі надпис «військова прокуратура стрілецької дивізії». Її відрізняв від першої тільки державний герб Радянського Союзу.

Третя печатка виявилася металевою і призначена була, судячи з усього, для поштового сургучу. Металеву підставу за 65 років вразила корозія, але надпис все ж вдалося прочитати. Печатка використовувалася прокуратурою 13-ї стрілецької дивізії. Крім печаток з сейфа в той день було вилучено п'ять плиток шоколаду, пір'яна ручка, яка чудово збереглася, і безліч патронів.

Проте найголовніше в сейфі – документи – чіпати не зважилися. Від часу папір практично зотлів. Відновити хоч щось з написаного під силу лише фахівцям. Хто знає, що за інформацію відкриють нам документи військової прокуратури. Можливо, після прочитання вдасться відновити долі десятків, а то й сотень солдатів.

Дорога процедура

Вже наступного дня після знахідки до пошуковців в Волоколамськ приїхали представники військової прокуратури Одінцовського округу. Однак, грошей на відновлення документів у прокуратури не знайшлося. Тоді було прийнято рішення відновити документи своїми силами. Для цього Сергію Бобінову навіть довелося продати свій власний автомобіль. Після довгих коливань пошуковці попрямували у Великий Новгород, де проживає один з фахівців з відновлення пошкоджених документів.

Нещаслива історія 13-ї дивізії...

Ось що нам вдалося з'ясувати про 13-ту стрілецьку дивізію. Вперше сформована вона була наказом Орловського окрвійськкомата від 29 липня 1918 року на території Воронезької губернії і через два роки була розформована.

Друге формування відбулося 1 травня 1920 наказом командування Запасної армії Республіки від 14 квітня 1920 року під найменуванням Казанської стрілецької дивізії. У жовтні цього ж року дивізія знову була розформована.

У 1929 році дивізія дислокувалася у Таганрозі, Ростові-на-Дону, маючи вже почесне найменування «Дагестан». У 1939 році 13-та дивізія брала участь у поході в Східну Польщу в складі Білоруського фронту.

До початку війни дивізія дислокувалася біля західного кордону Росії в районі Замбрува.

Однак у перший же день війни, 22 червня 1941 року, 13-та дивізія знову в строю у складі 5-го стрілецького корпусу 10-ї Армії Західного фронту. Але, не витримавши перших найпотужніших натисків ворога, вже 26 червня дивізія відійшла до річки Нарев, де фактично розпалась на окремі малоорганізовані групи. Залишки дивізії на чолі з комдивом Андрієм Зіновійовичем Наумовим намагалися пробитися на схід, але невдало. Генерал Наумов потрапив у полон. У полоні він співпрацював з німцями.

Швидше за все ті частини, які залишилися від 13-ї стрілецької дивізії, при відступі вливалися в інші діючі підрозділи Радянської Армії.

19 вересня 1941 року, дивізія була знову сформована, як 13-та і відправлена під Вязьму. Весь цей час велося слідство у справах перебіжчиків.

... і версія

Цілком імовірно, що слідство, пов'язане з переходом командира дивізії на бік німців не припинялося.

Опинившись в оточенні, представники військової прокуратури могли закопати сейф з цінними документами в землю.

Фото 1941 року. В руках у солдатів аналогічний сейф, тільки трохи більшого розміру.

Джерело

 

  • Русский
  • Українська
  • English