Шостий день Всеукраїнської пошукової експедиції «Карпати -2017»

Останній цього літа в Карпатах для пошуковців ВГО «Союз «Народна Пам'ять».

Учасники експедиції мають завершити розпочаті роботи з пошуку загиблих і зниклих безвісти солдатів в період Першої світової війни. 

За планом – позначити межі занедбаного австро-угорського кладовища на території рівнини Григор'ївка, а також ексгумувати останки солдатів, знайдених за попередні дні експедиції в лісі недалеко від кладовища.

Пошуковці продовжували працювати на даній території в тому ж складі – «Карпати», «Пошук-Дніпро», «Схід» і «Захід». 4 групи розподілили між собою обов'язки і негайно взялися до справи...

6 солдатів лежали в одному розкопі. Дістатися пошуковцям до них було нелегко. Ледь не залишили загиблих в землі, подумавши, що на цьому місці нічого немає. Один глинистий ґрунт та каміння. Але, керуючись інтуїцією, пошуковці копали далі... І чуття все ж таки не підвело. Під камінням виявилися останки німецьких солдатів. Всі в чоботах, в кітелях з ґудзиками, а на погонах навіть видно номер полку. Біля одного знайшли навіть фрагмент пікельхельма (шолом з пікою).

Детально перевіряючи можливе місце знаходження занедбаного кладовища, пошуковцям вдалося визначити його межі. Для цього їм довелося копати кожну ділянку просілої землі, щоб зрозуміти – чи лежать там загиблі солдати.

З безлічі зроблених розкопів, лише у восьми з них пошуковці виявили останки. У решти було знайдено німецькі чоботи, ґудзики, фрагменти кітеля або ж просто не знайдено нічого.

Але на щастя, цих восьми розкопів з солдатами вистачило, щоб визначити – кладовище було побудовано в 3 ряди і розраховане приблизно на 30 - 50 осіб.

Пройшовшись також схилами гори Під-Берди, пошуковці виявили ще трьох солдатів. Серед їхніх останків лежали: австрійська фляга, австрійська кружка, казанок, кишеньковий ніж, 2 натільних хрестика, набір запасних ґудзиків, набір патронів Мосінки, казанок РІА. Один був в австрійських чоботах. 

Знову-таки, у якій армії служили загиблі військовослужбовці – точно визначити важко. Так як вищезгадані речі могли виявитися просто трофеями (захоплених у противника військовим майном).

У групи АМПО «Обеліск» було не менш відповідальне завдання в цей день. Їм треба було з'їздити на гору Маковиця (Яремче), де за відомостями представників ДСНС Івано-Франківської області перебували останки солдатів загинули в період Другої світової війни. 

На зазначеній території виявилися останки 5-ти осіб - 4 солдата Червоної Армії і один солдат Вермахту. Їх останки, на жаль, вже були розмародьореними. Біля солдатів знайшли ремінь з прягою, сумку з ЗІПом для кулемета... І більше нічого. Добре, що співробітники ДСНС ще в 2016 році забрали і передали пошуковцям знайдену біля останків медаль «За відвагу», інакше її теж не виявилося б в розкопі на сьогоднішній день.

А так, завдяки знахідці, вдалося ідентифікувати ім'я загиблого червоноармійця і на даний момент проводиться пошук його родичів...   

Шостий день експедиції виявився дуже результативним і не менш утомливим. Але можна було тепер нарешті з легкістю видихнути - пошуковці на совість впоралися з усіма поставленими завданнями. Попереду їх чекало підведення підсумків та урочисте закриття експедиції в Карпатах.

Довідка:

15 - 22 липня 2017 року в адміністративних межах смт. Верховина, Яремче, Ворохта Івано-Франківської області в районі гори Кукул проходить Всеукраїнська пошукова експедиція «Карпати -2017».

Заплановані роботи з пошуку невідомих поховань періоду Першої світової війни, дослідження та вивчення виявлених інженерних об'єктів, перепоховання останків загиблих солдатів австро-угорської, німецької та російської армій та українців, які опинилися у складах цих армій.

Експедиція проводиться за підтримки Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції в партнерстві з Івано-Франківською обласною державною адміністрацією, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, а також сприяння Карпатського національного природного парку.

В експедиції беруть участь понад 50 представників пошукових загонів України, що входять до складу ВГО «Союз «Народна Пам'ять».

  • Русский
  • Українська
  • English