Солдати РСЧА та Вермахту знайдені слов'янськими пошуковцями

 

 

Минулий тиждень для Асоціації дослідників військово-історичної спадщини «Плацдарм» (м. Слов'янськ, ВГО «Союз «Народна Пам'ять») пройшов досить продуктивно.

За кілька пошукових виїздів на висоту 199.5 (відому ще як «поле Шукліна» і розташованої між селами Богородичне та Долина, (Слов'янський район)), групі вдалося виявити останки 16-ти військовослужбовців, які загинули в період 1943 року.

Раніше проводити повноцінне дослідження всієї ділянки поля пошуковцям не вдавалося, так як в землі знаходилася велика кількість металевих труб, що лишилися ще від старої системи поливу сільськогосподарських полів. Вони «плутали» сигнали металошукачів і тільки збивали з пантелику пошуковців. Тепер, коли фермери прибрали труби з полів - «Плацдарм», нарешті, зміг розпочати пошук невідомих поховань загиблих воїнів...

В основному, солдати лежали в невідомих похованнях поодинці, деякі - по 2-є чи 3-є. Варто також відзначити, що більшість останків було розорано сільгосп технікою. У когось із солдатів залишилися тільки фрагменти ребер і стегно, у когось - лише останки ступнів і фаланги пальців рук. Багато кісток лежало на поверхні поля.

З 16-ти знайдених солдатів, імовірно - 14 воїнів РСЧА і 2 солдати Вермахту.

Належність загиблих до армій протиборчих сторін була встановлена ​​завдяки супутнім предметам, виявлених біля їх останків в процесі ексгумаційних робіт.

При солдатах РСЧА знаходилися: саперні лопатки, казанки, каски, ремені, черевики, патрони до гвинтівки системи Мосіна, гранати РГ-42 і Ф-1 (передані місцевій ДСНС), диск до кулемета Дегтярьова, гудзики із зірочками від гімнастерок, гудзики від галіфе, скляні фляги, трофейні опасна бритва і німецький підсумок до К-98.

Біля останків двох з них пошуковці також виявили невелику стопку листів, яка відразу ж була передана на експертизу до Києва для розшифровки. Було знайдено і фрагменти червоноармійської книжки, яка разом з листами відправлена ​​фахівцям.

Належність двох солдатів до армії Вермахту встановили завдяки фрагментам німецької плащ-палатки і кітеля, шкіряного ременя, гудзиків та багнет-ножа, знайдених біля їх останків.

На жаль, нічого, що допомогло б у встановленні особи солдатів (як РСЧА, так і Вермахту) виявлено не було. Одна надія на київських експертів, в руках яких листи і фрагменти книжки... Пошуковці щиро сподіваються, що фахівці зможуть прочитати інформацію, і тоді, можливо, імена загиблих будуть повернуті з небуття.

  • Русский
  • Українська
  • English