Таємниця дворянської могили

 

Пошуковці криворізького загону «Пошук-Дніпро» (ВГО «Союз «Народна Пам'ять») спільно з представниками історико-краєзнавчого музею шукають поховання спадкового дворянина, доктора медичних наук, активного громадського діяча – Сергія Колачевського.

Колачевський Сергій Миколайович ‎(1849-1911) - доктор медичних наук, лікар-практик, меценат, почесний мировий суддя і член ревізійної комісії управи Верхньодніпровського земства, рудопромисловець – "залізний король".
Володів у Криворізькому районі залізним рудником, який, завдяки своїй енергії і організаторським здібностям, перетворив на найбагатший для свого часу.
У 1906 році іноземці пропонували за нього Колачевському 20 мільйонів рублів (золотом). До речі, шахта ім. Орджонікідзе побудована на базі рудника Колачевського.
Піклуючись про життя своїх робітників, він побудував робітниче селище (нині це –селище імені Горького), церкву, школу, лікарню, загальну їдальню і театральний зал, підвищив заробітну плату. 

Сергій Миколайович заповів свій рудничний палац під штейгерівське (для майстрів, які займаються копальними роботами) училище, і на частину капіталу – створити нове сільськогосподарське училище з безкоштовним навчанням для всіх станів.
Свій рудник і прибутки з нього він заповів передати земству і місцевим громадським організаціям, а певна сума мала бути виплачена кожному жителю рудника. На жаль, його заповіт виконано не було ...

Після смерті Колачевського і його дружини, могили подружжя неодноразово «розтривожували» шукачі скарбів: переривали і викидали останки загиблих з трун, з надією знайти там гроші й золото.
Так тривало до 1926 року, поки місцева влада не прийняла рішення зруйнувати склеп і перепоховати тіла на цивільному кладовищі в дворянському секторі.

На сьогодні точно відоме кладовище, на якому покоїться прах Колачевських, але конкретне місце поховання залишається загадкою ...
«Я вважаю, що було б правильно віддати належну шану таким людям. У місті має бути пантеон для заслужених діячів, для тих, хто справді був прикладом для інших. Колачевський – це той діяч, який, як ніхто інший, зробив для криворізького краю» - прокоментував Олександр Мельник, заступник директора Криворізького історико-краєзнавчого музею.

 

  • Русский
  • Українська
  • English