Третій день Всеукраїнської пошукової експедиції «Визволення Кривбасу»

Третій день експедиції розпочався о 6-й ранку.

І як би пошуковцям не хотілося спати – вставати в такий час вже стало звичною справою. До того ж ранок – єдина можливість вдихнути прохолодного і свіжого повітря, адже вдень температура підвищується до 35-ти, а то й до 40-ка градусів.

У таку спеку тільки вдома сидіти або на морях відпочивати, а не в полі працювати. Але для наших пошуковців ВГО «Союз «Народна Пам'ять» та підростаючого покоління ентузіастів зі всієї України, здається, це не є проблемою. Вони адаптуються до будь-яких умов. От тільки нещодавно боролися з сильними карпатськими дощами, як вже переживають спекотну погоду Криворіжжя. І все заради того, щоб як слід провести заплановані пошукові роботи, встановити долі загиблих солдатів.

Третій день приніс пошуковцям непогані результати. Всі 6 груп експедиції продовжували досліджувати сільськогосподарські поля поблизу села Високе Поле, де в 1943-1944 рр. гриміли бої за звільнення Кривбасу.    

Слід зазначити, що пошуковій роботі передувала копітка робота з вивченням наявних аерофотознімків, щоденників бойових дій, карт і схем розташування підрозділів Червоної Армії і Вермахту.

Найцікавіші відомості опинилися на аркушах аерофотозйомки, які в один з лютневих днів 1944-го зробив невідомий пілот Люфтваффе, з фотографічною точністю зафіксувавши розташування бойових позицій протиборчих сторін.

За допомогою сучасних навігаційних систем, пошуковцям вдавалося визначити місця, де колись розташовувалися земляні фортифікаційні споруди

Роботу з дослідженню місць істотно полегшувала землерийна техніка. Міні-екскаватор знімав орний шар, після чого пошуковці вручну проводили пошарову вибірку ґрунту з надією виявити останки загиблих солдатів і артефакти минулої Війни.

Групою ГО «Вічно живим» був знайдений бліндаж глибиною 3 метри. Його стіни з двох сторін були укріплені рейками. Останків солдатів, на жаль (або на щастя), в бліндажі не виявилося.

Пошуковики АМПО «Обеліск» і ВПК «Каховка» об'єднали свої зусилля і працювали в одній команді. Вже другий день поспіль, як на даній локації ведеться розкопка траншеї часів Другої світової.

Поки трапляються лише осколки снарядів, що розірвалися та розрізнені фрагменти знищених корозією гранат. Але важливо те, що траншея вже має три відгалуження, одне з яких привело пошуковців до бліндажу. Поки його розміри 3 на 3 метри. Роботи триватимуть і наступного дня.

Деякі учасники експедиції з приладами (металошукачами, «глибинниками», планкою) перевіряли поле на наявність нових сигналів. Інші, разом з молодіжним загоном військово-патріотичного клубу «Сокіл» (ВПК «Каховка»), займалися ексгумацією знайденого раніше солдата. Пошуковці провели невеликий інструктаж з правильної роботи з останками. Слід зазначити, що під керівництвом «старожилів», молоді хлопці чудово впоралися з роботою.

Металошукач однієї з груп «зловив» цікавий сигнал. При шурфовке грунту пошуковці виявили телефонний німецький кабель періоду Другої світової війни. Куди він веде – поки невідомо. Але прокопана траншея вже складає не менш 15-ти метрів у довжину.

Недалеко від траншеї з кабелем учасники експедиції виявили останки солдата.

Поруч з ним була розсипана дрібні монети (радянська та німецька), затвор від кулемета MG-42 і порожній німецький бак для протигазу.

Інші групи порадували знахідками: саморобна піч, фрагменти гранат, пляшка Коктейлю Молотова, каски, патронні стрічки...

Довідка:

З 5 по 12 серпня 2017-го року недалеко від села Високе Поле (Криворізький р-н, Дніпропетровська область) проходить друга Всеукраїнська пошукова військово-меморіальна експедиція «Визволення Кривбасу».

Цього разу в експедиції візьме участь більше 80-ти чоловік, більшу частину яких складе підростаюче покоління - представники молодіжних пошукових загонів України!

Основна мета заходу – не просто спробувати знайти невідомі поховання солдатів, а комплексно підійти до дослідження територій, на яких відбувалися бойові дії Другої світової – досконало вивчити і позначити на карті всі виявлені артефакти, фортифікацію і місця поховання.

Роботи будуть проводитися з використанням методик криміналістики і геофізики, закладаючи основи майбутньої галузі загальної археології під назвою «Археологія воєн».

Експедицію буде проведено за підтримки Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, місцевих органів влади і самоврядування.   

Взяти участь в експедиції запрошуються журналісти українських і зарубіжних ЗМІ!

За додатковою інформацією звертатися за тел: +380682015506 або +38 050 974 83 41

 

 

 

  • Русский
  • Українська
  • English