Триденна міні-вахта показала гарні результати

Групою «Пошук-Дніпро» (що входить до складу ВГО «Союз «Народна Пам'ять») та волонтерськими загонами шкіл м. Кривий Ріг були виявлені останки 35-ти радянських солдатів.

З 23 по 25 вересня 2016 року, неподалік від села Високе Поле Криворізького р-ну Дніпропетровської обл., проходила міні-вахта, за участю пошукового загону «Пошук-Дніпро», а також волонтерських загонів криворізьких шкіл №90, 91 та 59 та Інгулецької санаторної. Ще 72 роки тому на цій території проходили криваві битви за звільнення Кривого Рогу. Чимало солдатів та офіцерів полягло на полях Криворіжжя, останки яких ще не знайдені, імена яких ще й досі не встановлені.

Ще навесні 2016 г. на території с. Високе Поле проходила розвідка, в результаті якої було виявлено останки трьох бійців. Але підняти їх тоді не вдалося, тому що на полях проходили сільськогосподарські роботи. Було прийнято рішення «законсервувати» і залишити розкоп до підходящого моменту. І ось він настав. Пошуковці повернулися, щоб завершити розпочату справу.

Завдяки місцевому фермеру, Мельнику Володимиру Сергійовичу, який зміг забезпечити наших пошуковців важкою технікою (екскаватором), вже у перший день робіт була повністю закінчена підготовка до ексгумаційних робіт – розкоп був акуратно зачищений до останків.

Відправившись у вільний пошук довколишніми полями, групи також знайшли німецькі позиції (бліндажі, окопи) часів Другої світової війни. У раскопах деяких з них були: пічка-буржуйка, футляр для перенесення снарядів, фрагменти покрівельного заліза.

Ранок другого дня експедиції почався рано. Пошуковці знали, що на них чекає невідома кількість останків загиблих, тому поспішали почати ексгумаційні роботи якомога швидше. Все почалося з зачистки верхнього шару розкопу. З'ясувалося, що на глибині 85-ти см знаходяться перші останки солдатів.

Знайдені особисті речі загиблих – комсомольський значок, гудзики, фрагменти шинелі, складний ніж – свідчили про те, що солдати були саме червоноармійцями. До кінця дня вдалося підняти останки 16-ти військовослужбовців РСЧА (Робітничо-Селянської Червоної Армії).

Останній день ексгумаційних робіт видався для наших пошуковців найважчим. За день вони підняли останки ще 19-ти солдатів.

Дивовижною знахідкою цього дня виявилося шкіряне портмоне, в якому, ймовірно, перебуває червоноармійська книжка. Воно було знайдено біля останків одного з червоноармійців. Портмоне передано в руки нашого криворізького археолога Лук'янченка Юрія Анатолійовича для подальшого дослідження.

За словами Анатолія Золотарьова, керівника експедиції і директора ІПО «Пошук -Дніпро» у Кривому Розі, – всі знайдені останки загиблих знаходилися один на одному, утворюючи три шари. «Швидше за все, солдат так навмисно поховали місцеві жителі ще в часи Другої світової » – повідомляє Анатолій.

На даний момент, останки всіх знайдених солдатів РСЧА передані на зберігання представникам місцевої влади села Зелене Поле Криворізького р-ну Дніпропетровської обл., де незабаром відбудеться їх перепоховання на братській могилі місцевого меморіалу.

Слід зазначити, що за такий короткий час учасникам експедиції вдалося підняти останки 35-ти солдатів РСЧА. Пошуковці ВГО «Союз «Народна Пам'ять» в черговий раз довели свою здатність діяти швидко і ефективно. Радує і той факт, що старше покоління пошуковців ще раз переконалося – їм росте гідна заміна, в особі учнів з волонтерських загонів криворізьких шкіл.

  • Русский
  • Українська
  • English