У Карпатах було знайдено десятки австро-угорських та російських солдатів

Щоденники пошукової військово-меморіальної експедиції «Міжнародна Вахта Пам'яті «Черемха-2016» («Карпати-2016»). День 4.

Відразу ж хочеться зауважити, що цей день експедиції був найважчим для пошуковців, але й найпродуктивнішим. Ранок почався, як завжди, зі сніданку та зібрання в штабі керівників груп та керівництва. Голова правління ВГО «Союз «Народна Пам'ять» Ярослав Жилкін зібрав усіх керівників пошукових груп на нараду. 

Керівники пошукових груп доповідали про роботу на своїх ділянках, розповідали про вже виявлені знахідки та ділилися припущеннями щодо нових місць пошуку. Було вирішено об'єднати деякі групи для більшої ефективності роботи.

Пошуковців чекало ще багато невирішених завдань. До закінчення експедиції залишалися лічені дні, а не знайдені та не підняті солдати й досі чекали на допомогу наших хлопців.

Пошукова група «Меморіал» працювала на середній рівнині, яка знаходиться в 1,5 км від табору. Бруствер, що зберігся з часів Першої світової війни, приховав під собою солдатів австрійської армії. В розкопі бійця знайшли особистий медальйон з зображенням Божої Матері.

Також був знайдений пам'ятний знак (плакетка) із зображенням австрійського імператора Франца Йосифа I (1867-1916). 

А зовсім поруч лежали 2 монети: одна австрійська, а друга – російська.

Ексгумація пройшла вдало. Останки бійця були дуже обережно вилучені з грунту та перенесені в депонарій (обладнане місце для тимчасового зберігання останків).

Групи «Захід» та «Київ» вели пошукові роботи на ближньому кладовищі. Вони повністю окультурили занедбаний цвинтар, зробивши огорожу.

Паркан був зроблений власноруч. Пошуковці взяли з собою цвяхи, сокиру, бензопилу, лопати – всі інструменти, без яких не впоратися з такою роботою.

Матеріалом для огорожі стали стовбури карпатських смерек. 

Поставлене завдання було виконано та пошукові групи могли відправитися у «вільний пошук» (пошук останків в довільному режимі).

Частина пошукової групи «Дніпро», у складі 4 осіб, допомагала пошуковцям зі «Сходу». 

Місце роботи було те ж, де ще вчора, а саме на далекій рівнині, виявили 8 останків тіл. Нагадаємо, що серед них були й останки жінки, чия доля так і залишиться невідомою. 

Проводити ексгумацію групам допомагали археолог Коваленко Юрій та антрополог Довженко Юрій.

Так вийшло, що дві пошукові групи сьогодні натрапили на 13 нових останків, серед яких, за словами експертів, було двоє жіночих. Скелети жінок були хаотично розкидані. Причиною цього, можливо, є вибух, під який і потрапили ці жінки. Невелика глибина розкопу говорить про те, що поховання було навмисним. У часи Першої світової тимчасові поховання розміщувалися неподалік від штабів або медпунктів. Хто знає, ким ці жінки були, медсестрами або ж простими місцевими жителями?! Залишається тільки міркувати про те, що стало причиною такої жорстокої долі. 

Цінними, з точки зору інформації, стали знахідки гаманця та розбитого скельця, яке під час Першої світової війни слугувало дзеркальцем.

Пошукова група «Дніпро» проводила свої роботи на середній рівнині, де вчора готувалися розкопи під ексгумацію останків бійців. 

Пройшовши з металошукачем, групі вдалося зловити багато сильних сигналів, завдяки яким пошуковцям вдалося підняти ще 7 бійців. Серед них були солдати російських та австро-угорських військ.

В одному з розкопів були знайдені останки молодшого австрійського офіцера. Таке припущення було зроблено у зв'язку зі знайденими при ньому особистими речами. 

Серед них був ремінь від портупеї.

Але найцікавіше те, що при загиблому офіцері перебував портфель, деталі якого підняли пошуковці. Можливо, це говорить про те, що офіцер працював у штабі і міг переносити важливі документи.

Також були виявлені пластикові зірочки, які пришиваються на комір, за допомогою яких розрізнялися звання нижчих чинів австро-угорських військовослужбовців.

Запасні зірочки були також знайдені в особистому гаманці загиблого бійця. 

Ще біля бійця був знайдений годинник.

У розкопах інших солдатів були не менш цікаві знахідки: фляги, саперні лопати, піхви від штик-ножа.

В розкопі, де був виявлений російський солдат, пошуковці знайшли монети.

Гаманець з фрагментами зотлілої фотографії.

Натільний хрестик.

Підсумок пошукового дня показав, що на обстежуваній території знаходиться вірогідне місце масової загибелі (можливо, прориву оборони) солдатів та офіцерів двох протиборчих армій. Поховання мають характер санітарних (неглибокі, квапливі). Останки всіх загиблих планується ексгумувати в наступні дні роботи експедиції. 

Вечір 4-го дня пошукових робіт закінчився підведенням підсумків у штабному наметі.

 

Довідка: 

22 – 28 серпня 2016 року в адміністративних межах смт. Косів, Верховина, Ворохта Івано-Франківської області, смт. Ясіня Закарпатської області і в районі хребта гори Кукул, ВГО «Союз «Народна Пам'ять» проводить пошукову воєнно-меморіальну експедицію «Міжнародна Вахта Пам'яті «Черемха-2016» («Карпати-2016»), яка присвячена 100-річчю битви за Карпатські перевали. Захід проводиться за підтримки Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції в партнерстві з Івано-Франківською та Закарпатською обласними державними адміністраціями, Державною службою України з надзвичайних ситуацій. 

Під егідою ВГО «Союз «Народна Пам'ять» у пошукових роботах задіяно – АМПО «Обеліск», ПЗ «Обеліск» (м. Глухів), АДВІС «Плацдарм», ІПО «Пошук-Дніпро» (м. Дніпро), ІПО «Пошук-Дніпро» (м. Кривий Ріг), ВІК «Каховка», ЛОІПТ «Маківка-Броди», ГО «Пошук-Захід», «Волинські старожитності», та ін.

Під час експедиції заплановані роботи з пошуку невідомих поховань періоду Першої світової війни, дослідження і вивчення виявлених об'єктів, ексгумація останків загиблих, урочисте поховання останків в спеціально виділених меморіальних місцях та обмін досвідом і зміцнення співпраці пошукових організацій України. Крім цього, буде проведене відновлення військового цвинтарю на горі Кукул, що пов’язаний з подіями 1916 року. Окрім України, сторіччя Першої світової війни, яку також називаємо Великою, відзначається меморіальними заходами в країнах, громадяни яких брали участь у бойових діях часів Першої світової війни (Німеччина, Австрія, Словаччина, Угорщина, Польща.)

 

Додаткова інформація: +38 093 757 7565 або +38 050 974 83 41.

 

  • Русский
  • Українська
  • English