У Національному військово-історичному музеї України орден Бойового Червоного Прапора вручили родичам загиблого бійця Червоної армії

У стінах музею відбувся урочистий захід, присвячений врученню ордена Бойового Червоного Прапора родині загиблого в роки Другої світової війни бійця Червоної армії. За архівними даними вдалося встановити, що орден належав старшому лейтенанту Григорію Гащенку, уродженцю міста Харків, начальнику зв’язку 555 гарматного артилерійського полку, який зник безвісти влітку 1942 року.

Орден було виявлено Всеукраїнським громадським об’єднанням «Союз Народна Пам’ять» у ході пошукової військово-історичної експедиції «Барвінківський котел – 1942», присвяченої Харківській оборонній операції 1942 року, в результаті якої Червона армія потрапила в оточення ворога в Барвінківському районі.

В «Барвінківському котлі» загинули й потрапили в полон близько 270 тисяч радянських воїнів, значна частина яких були українцями.

– Пошуки тривали з 23 по 29 вересня 2017 року в селі Іванівка-2 Барвінківського району Харківської області при підтримці Державної служби України у справах війни та учасників антитерористичної операції, – зауважив голова громадської організації « Союз Народна Пам’ять » Ярослав Жилкін. – Ми дуже зраділи, коли знайшли цю нагороду і одразу ж розпочали займатися пошуком родичів загиблого орденоносця.

Згідно з законодавством України нагороду загиблого червоноармійця мав честь передати родині військовий комісар Шевченківського району, полковник Ігор Антоненко.

Орден, нагородний лист і залишки військового спорядження бійця вручили його сину Анатолію Гащенку та внучці Ірині Ткачук.

– Коли мені подзвонили і повідомили про знахідку – в мене перехопило дихання. Я не очікував, що через 70 років мені зможуть дати конкретну інформацію, де загинув мій батько і спочатку вважав ці пошуки даремними. Дякую пошуковцям, вони виконують святу місію! Слава Україні і її героям! – наголосив Анатолій Гащенко.

З нагородного листа героя:

Гащенко Григорій Григорович за короткий термін в бойовій обстановці зміг згуртувати і підготувати взвод зв’язку так, що жодні труднощі не зможуть зупинити бійців у відновлені звя’зку між заданими пунктами.

Крім того товариш Гащенко в боротьбі з ворогами виявив винахідливість та мужність. Так, 14 вересня 1941 року він  в районі хутора Лисівці разом зі своїм взводом був оточений противником. Організувавши вихід з боєм, товариш Гащенко згорнув зв’язок, не бажаючи залишити його ворогу.

21 вересня в районі хутора Бублики дивізіон був оточений мотоциклістами-автоматниками і мінометниками. Товариш Гащенко знову, прориваючись з боєм, згорнув всю лінію звязку.

Не раз Григорій Гащенко під артилерійсько-мінометним вогнем наводив лінію і лагодив її, показуючи приклад підлеглим.

За виявлені мужність та стійкість товариш Гащенко достойний був представленим до державної нагороди.

 

  • Русский
  • Українська
  • English