«Український Схід»

17 січня в залі Національного музею історії України в Другій світовій війні відбулося відкриття музейного виставкового проекту під назвою «Український схід».

Партнерами проекту стала команда журналістів ТСН каналу «1+1» та волонтери Гуманітарної місії «Чорний Тюльпан».

Переступаючи поріг центрального входу в музей, відразу зустрічають прапори - тих, що воювали в АТО батальйонів і бригад, міст, що опинилися в зоні антитерористичної операції. Але більше всього національних українських – з підписами і посланнями бійців – живих і загиблих.

А далі головний хол, заповнений безліччю експонатів, кожен з яких розповідає свою історію, наповнену і героїзмом, і сумом.

Ось, складені залізною гіркою, пробиті уламками і кулями найменування міст над якими височіє табличка з назвою населеного пункту, доля якого стала одним із символів АТО - «Щастя».

Основу експозиції складають речі, які побували в самому центрі бойових дій. Тут можна побачити особисті речі загиблих, фрагменти амуніції, документи, листи, фотографії, дитячі малюнки.

Центральною композицією виставки стала карета швидкої допомоги 17-го батальйону 57-ї окремої мотопіхотної бригади. Разом з бійцями вона пройшла «гарячими точками» Луганської та Донецької областей. Вона допомогла врятувати сотні поранених і вивезти тіла загиблих. Машина майже нова, але війна залишила на ній свої сліди. Віспини від дрібних осколків і наскрізні отвори від куль густо вкрили її боки.

На відкритті виставки зібралося більше 100 осіб – причетних та небайдужих. Тут і курсанти Національного університету оборони України ім. Черняховського, Військового інституту телекомунікації та інформатизації, Військового інституту КНУ ім. Т. Шевченка, і курсанти Національної академії СБУ України, Національної академії внутрішніх справ.

Приємно було побачити майбутніх захисників вітчизни - вихованців Київського військового ліцею ім. В. Богуна. Разом з ними був і їхній командир – начальник ліцею, Герой України Ігор Гордійчук.

Серед людей у камуфляжі важко було не помітити і школярів у вишиванках. Поки працівники музею знайомили їх з експонатами, вчителі, розглядаючи експонати, намагалися не втратити з виду зацікавлених дітей.

Прийшли, звичайно ж, і воїни АТО зі своїми сім'ями. Маленький хлопчик протягом всієї виставки міцно тримав батька-військового за руку, боячись загубитися в натовпі. Надзвичайно вродлива дівчинка поводилася зовсім як доросла. Вона уважно слухала татусеві розповіді про війну і постійно ставила йому запитання, час від часу насупивши брови для важливості.

Офіційне відкриття виставки розпочалося під Гімн України у виконанні лідера гурту «ТаРута» Євгена Романенка і дітей Київського навчально-реабілітаційного центру №6 (мова жестів). Той, хто хоч раз бачив виконання Гімну України мовою жестів, навряд чи коли-небудь це забуде.

Вступним словом привітав всіх Іван Петрович Ковальчук, генеральний директор Національного музею історії України в Другій світовій війні. Він подякував тим, хто взяв безпосередню участь у створенні проекту і, завдяки зусиллям яких, вдалося створити таку унікальну виставку.

Захід відвідав Міністр культури України Євген Нищук. Він говорив про те, яка важка випала доля нашій країні і як, всупереч всьому, наш народ не здається і вірить у краще.

Також біля мікрофона виступали командири добровольчих бригад і батальйонів, з болем у серці, згадуючи про своїх загиблих товаришів.

У свою чергу, Ярослав Жилкін, голова ВГО «Союз «Народна Пам'ять» і керівник Гуманітарної місії «Чорний Тюльпан» сказав:

«Я хочу звернути Вашу увагу на те, що волонтери «Чорного Тюльпана» виконуючи свою тяжку, як у фізичному, так і в психологічному сенсі роботу, завжди пам'ятали, що пам'ять про загиблих повинна жити вічно. Тому, незважаючи на труднощі, ми завжди намагалися привезти з місць боїв матеріальні свідчення цих подій. Сьогодні ви бачите їх серед експонатів виставки, яка говорить голосніше і зрозуміліше будь-яких слів. Серед того, що «Чорний Тюльпан» передав головному військовому музею країни – є незабутнє».

І дійсно. Все зрозуміло без слів. Чого тільки варто побачити носилки зі слідами крові або військовий квиток, пробитий уламком, а також фотографії – літопис роботи пошуковців-волонтерів у зоні АТО. Документальні докази жорстокої війни, яка забрала тисячі життів.

Виставковий проект «Український схід» – пам'ятник живим та полеглим експонуватиметься в Музеї історії України в Другій світовій війні ще кілька тижнів.

 

 

  • Русский
  • Українська
  • English