Урочистий останній день Міжнародної експедиції "Гродек-2019"

 

19 травня 2019 року відбулося закриття Міжнародної експедиції «Гродек - 2019» (Польща).

Захід пройшов неподалік міста Білосток, біля пам'ятного хреста, що розташований на річці Нарев, там, де проходила минулорічна Міжнародна експедиція «Нарев-2018».

Крім пошуковців-учасників з різних країн, тут зібралися жителі міста, представники духовенства та польської влади, представники місцевої пожежної частини, що наглядають за станом пам'ятного хреста.

Присутні хвилиною мовчання вшанували пам'ять солдатів, загиблих у Другій світовій війні, після чого священник провів панахиду.

Організатори експедиції подякували всім її учасникам за кропітку і злагоджену роботу. Тим, хто взяв участь в експедиції 2018 року, Антон Торгашов - російський колега-пошуковець, а також один з організаторів експедицій в Польщі, - урочисто вручив грамоту та нагрудний знак «За Нарев».

П'ятеро наших пошуковців з ВГО «Союз «Народна Пам'ять» отримали нагороди: Вікторія Сімкіна, Костянтин Сологуб, Савченко Віталій, Володимир Струцький, Ігор Ряполов (посмертно).

Варто зазначити, що крім нагород, наші пошуковці привезуть додому дещо набагато важливіше.

Нагадаємо, що під час цьогорічної експедиції її учасниками було виявлено останки 25-ти солдатів РСЧА, а біля п'ятьох з них пощастило знайти і особисті розпізнавальні знаки (ОРЗ). Так от, 2 ОРЗ вже вдалося прочитати - їх власниками виявилися солдати родом з України:

1. Фурик Микита Євсейович - 1917 року народження, родом з Вінницької області; загинув в 1941 році у віці 24-х років, намагаючись вийти з «котла» під Білостоком.
2. Копитько Микола Андрійович - 1921 року народження, уродженець села Новоукраїнка (Донецька область). Пропав безвісти в серпні 1941 року.

На жаль, закони Польщі не дозволяють перевозити останки загиблих бійців. Тому знайдені військовослужбовці-українці були урочисто перепоховані 16 травня 2019-го на військовому кладовищі в місті Білосток біля інших, виявлених під час експедиції, солдат. Але як би там не було - вони тепер не безіменні, і родичі воїнів зможуть приїхати до могили своїх героїв; або якщо не приїхати, то хоча б знати, що їх  рідні, які загинули під час війни, перепоховані з усіма людськими і військовими почестями, і, нарешті, знайшли вічний спокій...

Пошуковці привезуть на Батьківщину ті самі особисті розпізнавальні знаки - бакелітові капсули з вкладишами, завдяки прочитанню яких і вдалося встановити імена солдатів. Разом із жменькою землі з місця їх загибелі, ОРЗ  будуть урочисто передані родичам воїнів...

І поки пошуковці їдуть додому - в одному із сіл Вінницької області звісточку від Фурика Микити Євсейовича вже чекають внучаті племінники. А в селі Новоукраїнка з нетерпінням чекає пошуковців 70-річна рідна племінниця Копитько Миколи Андрійовича, яка, почувши про те, що її рідний дядько знайшовся, не змогла втримати сліз...

 

Довідка:

З 15 по 19 травня 2019 року неподалік міста Білосток (Польща) пройшла Міжнародна пошукова експедиція «Гродек-2019». Участь в ній взяло понад 25-ти пошуковців з Польщі, Білорусії, України та Росії. За час експедиції було виявлено останки 25 військовослужбовців РСЧА, біля п'ятьох з яких пошуковці знайшли особисті розпізнавальні знаки.

Додатково про міжнародну експедицію «Гродек-2019» - читайте також в нашій групі на ФБ: https://www.facebook.com/narodnapamyat/

  • Русский
  • Українська
  • English