Увага: шукаємо родичів! Ім'я ще одного солдата вдалося ідентифікувати

З моменту закінчення «Міжнародної Вахти Пам'яті «Черемха-2016»(Карпати-2016) минуло майже два місяці. Всі цікаві знахідки передані в центральні музеї України для музеєфікації та подальшого експонування.

Серед усього знайденого під час робіт на горі Кукул (Карпати), пошуковим групам ВГО «Союз «Народна Пам'ять» пощастило виявити і ОРЗ (особисті розпізнавальні знаки). Вони знаходилися біля останків військовослужбовців, загиблих під час Першої світової війни.

Медальйони, ладанки, капсули, жетони, або як їх називали німці – «Hundmarke» (собачий жетон) – будь-який з видів особистого розпізнавального знака є найважливішою знахідкою для пошуковця. Чому? Тому що завдяки ОРЗу є шанс ідентифікувати загиблого і знайти його родичів. Один шанс з небагатьох, тому що дані можуть бути пошкоджені часом, – але цей шанс завжди має місце бути. І пошуковці чіпляються за нього в надії не схибити, в надії правильно скористатися подарованою долею можливістю: відновити частину історії, дізнатися про долю полеглого в бою.

Всі три знайдених ОРЗа були передані фахівцям з ДНДЕКЦ МВС України (Державний науково-дослідний експертно-криміналістичний центр, м. Київ) для проведення ідентифікаційної експертизи.

На жаль, два знака залишилися «німими». Інформація на вкладишах виявилася зовсім нерозбірливою та й від вкладишів практично нічого не залишилося. А от один ОРЗ здивував своєю цілістю. На вкладиші нечітко, але побачити можна записані чорним чорнилом дані, які вдалося розібрати завдяки пильному оку експертів.

З'ясувалося, що інформація на вкладиші написана шрифтом Зюттерліна (нім. Sütterlinschrift). Ще в 1911 році художник-графік Людвіг Зюттерлін, на замовлення прусського міністерства культури створив цей шрифт. Він базувався на старих німецьких почерках і німецьких друкованих шрифтах. Широко використовувався німцями до 1941-го, деякі вивчали його і до 1970-х років.

В наш же час, для молодшого покоління німців, а так само для більшості людей за межами Німеччини, цей шрифт майже незрозумілий. Тому прочитати знайдений пошуковцями ОРЗ було досить непросто.

Зараз нам відомо ім'я загиблого. Як виявилося, солдат Австро-Угорської імперії був нашим співвітчизником.

Ось розшифровка даних з вкладиша:

Прізвище: Грабатовськи /Брабатовськи

Ім'я: Димець

Звання: Улан

Країна: Галичина

Р-н: Гусятин

Село: Яблунів

Дата народження: 1892

Шляхом порівняння старих і сучасних карт вдалося з'ясувати, що згадані в ОРЗі населені пункти нині є територією Тернопільської області.

Чи є шанс знайти родичів загиблого військовослужбовця? Наша організація вірить, що є! Просимо допомоги у всіх, хто володіє будь-якою інформацією!

  • Русский
  • Українська
  • English