Велика кількість артефактів і загиблі солдати Другої світової

Знайдені у п'ятий день Всеукраїнської пошукової експедиції «Визволення Кривбасу».

До закінчення експедиції залишилися лічені дні, а пошуковцям ВГО «Союз «Народна Пам'ять» потрібно ще багато чого встигнути. Незважаючи на екстремальні погодні умови (аномальна спека, сильний вітер) вони продовжують свої роботи.

Нагадаємо, що їм у цьому активно допомагають молодіжні загони України – учні криворізьких шкіл та представники Військово-патріотичного клубу «Сокіл» (Каховка).

Слід зазначити, що юні пошуковці придбали неабияку фізичну стійкість, яка постійно підживлюється внутрішньою мотивацією – важливістю виконуваної справи. Здається, їм навіть погода не заважає – працюють на полі з приладами, копають, носять, допомагають ексгумувати останки – одним словом, скрізь встигають.  

А поспішити треба... Адже задач в учасників експедиції залишилося дійсно багато, так як кожна з локацій щодня приносить свої «сюрпризи».

Пошуковці ГО «Вічно живим», виїжджаючи вранці до траншеї, збиралися ексгумувати останки одного солдата Вермахту з розпізнавальним жетоном. Але в процесі вилучення останків виявилося, що біля загиблого лежить ще один військовослужбовець.

А телефонному кабелю, що знаходиться в цій траншеї, здається, немає ні кінця, ні краю. Але пошуковці налаштовані рішуче. В останні дні експедиції підключать до роботи міні-екскаватор, продовжуючи активно розкопувати траншею.  

Неподалік від пошуковців «Вічно живим», група Романа Алексєєва, в складі якої криворізькі школярі, розкривають ще одну траншею. На даний момент її глибина становить майже 2 метри, і в ній трапляються стріляні німецькі гільзи (Маузера), кулеметні стрічки, фрагменти іржавих патронів і гранат.   

На цьому ж полі, в 200 метрах від вищезгаданих двох траншей, пошуковці «Обеліска» працювали з магнітометром (прилад з пошуку ґрунтових аномалій) шукаючи окремі бойові позиції і локації.

Днями у табір приїжджали київські археологи, які за допомогою цього приладу допомогли учасникам експедиції визначити точки самих сильних сигналів на полях.

Завдяки розшифровці сигналів магнітометра, учасники експедиції виявили кілька осередків, бліндаж і частину траншеї.

Бліндаж допомагав розкопувати пошуковцям міні-екскаватор. На глибині приблизно 1 м техніка дістала рейки, яку під час війни солдати використовували для зміцнення споруди. На ній навіть видно дату випуску – 1931-й рік.

Копнувши ще глибше, в бліндажі знайшли каркас ліжка, а під ним – патрони Маузера і диск від кулемета Дегтярьова.

Частина траншеї, знайдена пошукачами, порадувала великою кількістю артефактів. У ній «густо» лежали іржаві гранати (Ф1, РПГ 40, РГ 42), патрони ППШ, Маузера, Мосинки, кулеметні стрічки Маузера.

Пошуковці «Обеліска» будуть продовжувати роботи на даній локації і в наступні дні експедиції.

Ще одна група криворізьких школярів, під керівництвом пошуковця Анатолія Цумана, досліджувала поле, на якому, за даними аерофотографування, повинні перебувати стрілецькі осередки. На жаль, поки нічого не знайшли. Сигналів або взагалі немає, або занадто слабкі. Пошуковці припускають, що «суха» погода є причиною зменшення частоти сигналу приладів (ґрунт занадто сухий, щоб проводити сигнал).   

Продовжувати пошук осередків група буде і на 6-й день експедиції.

Деякі пошукові загони вирішили об'єднати свої зусилля, щоб роботи на великих ділянках проходили ефективніше.

Група «Пошук-Дніпро» допомагала сьогодні каховським хлопцям (ВПК «Сокіл»), командиром яких на час експедиції є Дмитро Корж.   

Величезна траншея довжиною в 110 метрів має вже 7 відгалужень (ходів повідомлень) і два бліндажа. Із знахідок варто відзначити буржуйку (саморобну піч для обігріву), і як зазвичай: іржаві патрони, гранати. Дивовижною знахідкою стали предмети особистої гігієни (мазь, фрагменти зубної щітки і бритви) і побуту.

А це ще не кінець. За даними аерофотозйомки, поруч повинен знаходитися ще один бліндаж і стрілецькі осередки.

Можна впевнено заявити, що п'ятий день експедиції пройшов результативно. Залишилося лише, як-то кажуть, завершити розпочате. На все про все у пошуковців залишилося півтора дня...

Трудовий день закінчився вивченням артефактів, знайдених за п'ять днів експедиції, і вечірнім переглядом художнього фільму про події Другої світової війни.

  • Русский
  • Українська
  • English