Відкриття виставки «Україна у Першій світовій війні»

24 лютого пошуковці ВГО «Союз «Народна Пам'ять» побували в Національному музеї-заповіднику «Битва за Київ 1943 року», с. Нові Петрівці. Організація давно співпрацює з музеєм, час від часу передаючи в його стіни свої знахідки. Їх можна побачити і в експозиціях по Першій Світовій, і по Другий, і навіть по АТО. Буквально наприкінці минулого року одна з виставок поповнилася артефактами, які волонтери Гуманітарної місії «Чорний Тюльпан» привезли з місць боїв на сході України.

Цього ж разу пошуковці зібралися тут з іншого приводу. Це відкриття нової виставки під назвою «Україна в Першій світовій війні».

Основну її частину склали експонати, знайдені учасниками «Народної Пам'яті» під час експедиції на горі Кукул (Карпати) влітку 2016-го. Серед них фрагменти озброєння, фрагменти амуніції, особисті речі загиблих солдатів як австро-угорської, так і Російської Армії.

Не випадково було обрано назву виставки - «Україна в Першій світовій війні». Особливого драматизму у ході війни на території України додавала та обставина, що у ворогуючих арміях з обох сторін воювали тисячі українців. Вже вкотре протягом своєї історії українці змушені розплачуватися життям за своє бездержавне існування. Саме територія України була основним театром бойових дій.

Чашка госпітальна знайдена при солдаті армії РІА.

На стінах фотографії – свідки того страшного часу.

Серед гостей на виставці також були присутні вихованці шкіл Вишгородського району, представники Українського благодійного фонду пошуку «Пам'ять», ветерани АТО, представники преси, історики та краєзнавці.

Зі вступним словом виступив директор Національного музею-заповідника «Битва за Київ 1943 року» – Іван Петрович Вікован. Він привітав усіх присутніх і подякував пошуковцям за кропітку роботу, завдяки якій вдалося створити таку виставку.

Після, виступив виконавчий директор з польового та архівного пошуку ВГО «Союз «Народна Пам'ять», а також керівник карпатської експедиції, пошуковець Євген Куковєров.

Він коротко розповів про труднощі, з якими стикалися пошуковці, проводячи роботи в горах, про те, скільки загиблих солдатів вдалося знайти, і які артефакти, що доводять участь українців у Першій світовій, пощастило виявити.

Його розповідь доповнив документальний фільм про експедицію в Карпатах.

Алексєєнко Григорій Іванович, історик і краєзнавець з смт. Димер, представив власну книгу, написану про історію свого краю.

Григорій Іванович зауважив, що важливо щодня дбати про історію свого життя, а також життя рідних і близьких. Потрібно запам'ятовувати і записувати будь-які моменти, щоб в майбутньому уникнути забуття і плутанини в історії, яка зараз, на жаль, має місце бути. Адже так багато невідомого залишилося в історії Першої світової та інших важливих подіях. Ще стільки не було розкрито та взнано – десятки втрачених даних, сотні втрачених артефактів, тисячі незнайдених загиблих.

На відкритті виставки були присутні і представники Українського благодійного фонду пошуку «Пам'ять» – Осадчий Олександр та керівник фонду Крисько Михайло Олексійович.

Вони поділилися своїми планами подальшого співробітництва з музеєм, а також презентували «Книгу Пам'яті», автором якої є сам Олександр Осадчий.

«Дуже важливо, щоб така книга була в кожному місті та селищі. Люди повинні знати свою історію» - стверджує Олександр.

Порадував своєю присутністю і філателіст-колекціонер Києва Канівець Олександр. Його власна колекція марок і листів часів Першої світової війни прикрасила цю виставку.

На завершення відкриття виставки «Україна у Першій світовій війні» керівник карпатської експедиції Куковєров Є. М. свій виступ про експедиції доповнив екскурсією залом, ознайомлюючи присутніх з експонатами виставки, розповідаючи історію про пошук кожного з них.

В кінці – спільне фото, яке відображатиме «сьогодні» і обов'язково збереже пам'ять в майбутньому.

  • Русский
  • Українська
  • English