Військово-історичною реконструкцією відзначено 75-річчя легендарного бою в урочищі Шумейкове

18.09.2016 р. в урочищі Шумейкове, біля хутора Дрюківщина Лохвицького р-ну Полтавської обл., пройшла реконструкція легендарного бою Київської оборонної операції осені 1941 року.  
Взяти участь у заході приїхали військово-історичні клуби з різних міст України, а також сусідніх Білорусі та Молдови. Організаторами заходу виступили МГО «Червона Зірка» за підтримки Національного військово-історичного музею України. Одним із співорганізаторів акції і активним учасником стала ВГО «Союз «Народна Пам'ять» (в тому числі надавши й фінансову підтримку заходу). Усіх, хто брав участь у реконструкції битви, було більше 250 осіб. 
Але пошуковці «Народної Пам'яті» не вперше приїжджають в урочище Шумейкове. Майже кожен рік ними в цих місцях «без фанфар та ЗМІ» проводяться пошукові експедиції, в результаті яких вже знайдено і перепоховано останки понад 40 воїнів Червоної Армії. Урочище Шумейкове є однією з постійних пошукових програм Союзу і в цьому році планується чергова експедиція до хутора Дрюківщина.   
Восени 1941-го року, війська Південно-Західного фронту, що відходили з Києва, опинилися повністю оточеними танковими групами Гудеріана і Клейста. Фіналом Київської оборонної операції був бій колони штабів ПЗФ і 5-ої армії в урочищі Шумейкове 20 вересня 1941 року. Тут і загинув Герой Радянського Союзу, командувач фронтом Михайло Петрович Кирпонос. Разом з ним склали голови або потрапили в полон сотні офіцерів і солдатів. Лише небагатьом вдалося вижити та вийти з оточення.
Сьогодні, на місці легендарного бою знаходиться великий Меморіальний комплекс в пам'ять героїчно загиблих бійців і командирів Південно-Західного фронту.

Дата проведення реконструкції була призначена невипадково. Цей рік об'єднує дві значущі події – 75-ту річницю бою в Шумейкове і 40-річчя відкриття Меморіального комплексу. Починаючи з 1976-го, сюди двічі на рік – 9 травня і 20-го вересня – з'їжджаються сотні людей. Тому в ці дні Меморіал зібрав більше сотні учасників реконструкції та глядачів, які прийшли подивитися реконструкцію легендарного бою. 

Все почалося з урочистого відкриття за участю представників місцевої влади, жителів населених пунктів Лохвицького та сусідніх районів. Серед них можна було побачити і ветеранів, які приїхали, щоб вшанувати пам'ять своїх бойових побратимів.

Після офіційної частини учасники та глядачі вирушили до поля, на якому їх чекала реконструкція бою.

Перед боєм всі учасники реконструкції пройшли інструктаж з техніки безпеки. Було дуже важливо правильно проводити «військові дії», щоб не нашкодити ані собі, ані глядачам.

Військово-історичні клуби та групи не вперше беруть участь у реконструкціях подій Першої і Другої Світових воєн, але цього разу їх переповнювало особливе почуття відповідальності. Адже важливо не тільки правильно реконструювати бій, але і передати атмосферу, яка панувала в 41-му під час численних атак протиборчих сторін. А ще важливіше було передати мужність і героїзм воїнів, які були готові змагатися до останнього подиху. 

Хочеться зазначити, що реконструкція бою 41-го в урочищі Шумейкове була продумана до дрібниць. Форма солдатів, амуніція, військова техніка, навіть табір і побут - все було настільки наближено до реальності, що час ніби насправді повернувся назад. Реконструкція максимально точно передавала атмосферу тих часів. І завдяки зусиллям реконструкторів, багато людей тепер знатимуть, як саме все відбувалося. Здається, почуття співучасті в тих далеких подіях ще довго не покине всіх, хто з'їхався в цей день до Меморіалу пам'яті про загиблих в Шумейкове.

Їх залишилося небагато – тих, хто пройшов війну і залишився в живих. Нам не відомо, скільки ще років вони будуть радувати нас своєю присутністю, але з упевненістю можемо сказати, що пам'ять про них буде вічно жива. Поки є такі дати, коли ми можемо згадати про ті героїчні часи, поки влаштовуються пошукові експедиції і реконструкції, поки існують такі організації, як «Союз «Народна Пам'ять» – поколінню, що залишає нас, не варто переживати про забуття, а майбутньому – про збереження спогадів великого минулого. 

  • Русский
  • Українська
  • English