Знайдено останки загиблих радянських та німецьких солдат

День четвертий "Всеукраїнської пошукової військо-меморіальнох експедиції «Визволення Кривбасу»

Ранок для мешканців табору розпочався традиційно, зі світанком. Всі прокинулися з непереборним бажанням вже на повну поринути в роботу. Адже, ще на вечірніх табірних зборах, наш керівник повідомив, що нарешті підтвердилася інформація про знайдені місцевими жителями останки бійців в одній з лісосмуг району. Єдине, що вносило гіркоту в цю новину, було те, що на цьому місці вже декілька років тому працювали «чорні копачі». 

Подолавши непростий шлях, ми нарешті дісталися цієї локації. Пробравшись через чагарник перед нашими очима відкрилася моторошна картина. Навіть у досвідчених пошуковців, що працюють не один рік на Вахтах пам’яті та в зоні АТО з «Евакуацією 200» («Чорним Тюльпаном») побачене не вписувалося у звичні рамки адекватності та здорового глузду: розриті заради наживи траншеї, з явними ознаками не вибраних останків. Навіть не подив, а роздратування та злість переповнювали нас усіх, коли побачили викладені в формі піраміди шість майже цілих черепів з іншими кістками та залишками армійського взуття. 

Свій бридкий «вклад» у пошукову діяльність та збереження народної пам’яті, «чорні копачі» вносять постійно. Заради поповнення приватних колекцій та наживи на смерті вони займаються мародерством. Не маючи нічого святого, вони пошкоджують останки, викидають та розкидають їх по поверхні, немов, це якийсь непотріб. 

Наступним вже подвійним шоком для всіх стали наступні наші знахідки. Під час ретельного дослідження ґрунту були знайдені радянські ґудзики від шинелей та гімнастерок і фрагменти шкіряного армійського взуття бійця Червоної армії. Наш пошуковець-антрополог Юрій Анатолійович,  під час дослідження останків зробив свій висновок:в розкопі знаходилися останки 10 бійців, двоє з яких не в повній анатомічній цілісності. Бридка правда сьогодення: ті, хто повинен бути вдячним за право жити, плюндрує пам'ять та останки тих, хто його відстоював. 

Ця локація до кінця не закрита, роботи ще вистачає й на інших місцях. Робота інших пошукових групи сьогодні також дала результати. В двох вирвах від вибухів було виявлено чотирьох німецьких солдатів з жетонами та їхні особисті речі. Ще в одній, вже на позиціях Червоної армії – останки двох наших бійців.

Для кожного з тих, хто зараз приймає участь у Вахті пам’яті, це довгоочікувана унікальна подія, яка не має більше аналогів на території України. Усіх учасників вахти об’єднує спільне прагнення - знайти та ексгумувати всіх бійців тієї війни, повернути їм втрачені імена. Працюючи поряд пошуковці з усієї країни вже стали одним цілим. Колись незнайомці, стали рідними та близькими, готовими завжди прийти на допомогу своєму побратиму.  

Мешканці навколишніх сіл також постійно підтримують пошуковців й дякують за їм працю,  час від часу влаштовуючи приємні сюрпризи з домашніх продуктів та простого доброго слова і щирої посмішки. Це підтримує та додає ще більше сил для подальшої роботи. 

Ми знаємо, що завтра обов’язково будуть нові знахідки і звичайно ж, цікаві новини для вас. Слідкуйте за нашим «Щоденником експедиції». 

До зустрічі!

  • Русский
  • Українська
  • English